ČESKÁ TŘEBOVÁ – Seriál předvolebních reportáží pokračuje. Tentokrát se zaměříme na budoucnost provozu českotřebovského krematoria.

Spalovna mrtvol funguje již několik desítek let. V poslední době se však stížnosti na její provoz rozmnožily natolik, že se začátkem letošního roku konala veřejná beseda o další budoucnosti tohoto zařízení. Jak ji vidí politické subjekty ucházející se o posty v zastupitelstvu, nám jejich vyslanci zodpověděli v pořadí, jaké si pro volební klání vylosovali.

“Krematorium by mělo fungovat tak, aby neobtěžovalo okolní obyvatele. Jsme za to, aby ho spravovalo město, a ne privátní osoba. Tím by se nastavil i ekonomičtější režim. A potom nová technologie,” sdělil OIK TV lídr kandidátky hnutí 27 statečných Václav Cempírek.

“My jsme pro zachování provozu krematoria ve městě, zároveň jsme pro rekonstrukci a budeme prosazovat převedení krematoria pod městskou společnost, která spravuje například zimní stadion,” řekla lídryně kandidátky KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU Magdaléna Peterková.

“Krematorium je potřeba v každém případě ukončení smlouvy, převzetí městem, modernizace zařízení, která tam budou a pod správou města,” vyjádřil svůj názor lídr kandidátky KSČM Miloslav Bednář.

“Jednoznačnou prioritou je zachovat provoz českotřebovského krematoria. Otázkou je, jestli provoz bude zachován v tom stávajícím místě, nebo jestli bude přemístěn někam jinam, tak aby neovlivňoval životní prostředí těch obyvatel, kteří žijí okolo,” uvedl Jaroslav Zedník, kandidující za Nestraníky.

“Jsme v každém případě pro zachování této služby pro občany, omezení počtu spalů, investici do modernizací technologií a pro vytvoření společnosti pod majetkem města, aby byla lepší kontrola provozovatele a provozu krematoria vůbec,” vyslovil se za Českou pirátskou stranu lídr její kandidátky Jiří Ducháček.

“Myslím si, že je potřeba samozřejmě obnovit a zrekonstruovat obřadní síň, tu potřebujeme. Pokud by se tam mělo i spalovat, tak si myslím, že maximálně v tom rozsahu, jakém se tam spalovalo, když si ti lidé kolem postavili nové domy. Jinak si myslím, že jsou i třeba jiná místa, kde by se to spalování dalo dělat,” nabídl svůj pohled na věc lídr kandidátky ČSSD s nestraníky pro Českou Třebovou Dalibor Zelený.

“Vím, že lidé u krematoria to mají samozřejmě složité, ale dneska ty moderní technologie a rozumnost lidi, kteří to budou řešit, tak si myslím, že určitě nějaké řešení najdou, ale určitě bych krematorium zachoval,” říká lídr “TŘEBOVÁKŮ” PRO Zdraví a Sport Lubomír Vašina.

“ODS navrhovala už před lety, aby krematorium provozovala městská společnost. Tuhle myšlenku stále držíme. Chceme krematorium zachovat pro Českou Třebovou, je to služba, která by tady měla být a měla by ji provozovat městská společnost,” má jasno “jednička” na kandidátce ODS Josef Kopecký.

Závěrečným tématem, které si v České Třebové vezmeme pod drobnohled, bude výstavba bytů pro mladé.