PARDUBICE – V neděli 2. března začnou platit první změny jízdního řádu autobusové dopravy pro období 2013/2014. „Nejvíce změn doznají jízdní řády na Hlinecku a Poličsku. Pracovníci oddělení dopravní obslužnosti krajského úřadu, kteří změny jízdních řádů připravili, vycházeli především z podnětů od obcí a občanů. Věříme, že novinky přispějí k snadnějšímu cestování lidí do a z práce nebo škol, ale i za zábavou. Je to nezbytný předpoklad pro to, aby cestující nové spoje hojně využívali,“ shrnul novinky v regionální dopravě v kraji Jaromír Dušek, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a dopravní obslužnost.

Lepší spojení Poličky s Hlinskem

V odpoledních hodinách pojede nový pár přímých autobusových spojů Hlinsko – Polička a zpět. Spoj 17 linky 752 pojede z Hlinska v 14.20 nejen do Borové, ale i dále až do Poličky, kam přijede v 15.25. Zde bude možný přestup na vlak směr Svitavy a na autobusy do dalších směrů. Zajede přitom i do Otradova, čímž se zlepší spojení občanům jedoucím z práce či ze škol v Hlinsku. Zpět se bude autobus vracet z Poličky v 16.05 a do Hlinska přijede v 16.54, přičemž zde bude možný přestup na vlaky směr Pardubice a Havlíčkův Brod, které odjíždějí krátce po 17. hodině.

Současně bude přesměrován spoj 3 linky 680037, který pojede nově z Poličky v 14.50, a to přes Borovou (místo přes Dolní Újezd) a dále do Proseče a Pardubic. V té souvislosti se zruší odpolední pár spojů mezi Poličkou a Borovou.

Nové sobotní spoje na Hlinecku

V sobotu dopoledne pojede nový spoj z Hlinska do Kameniček a zpět. Jeho odjezd v 11.10 umožní, aby jej využili například cestující z vlaků z Havlíčkova Brodu a Pardubic, které sem přijíždějí okolo 11. hodiny. Zpět z Kameniček pojede v 12.37 hodin.

Pro podporu cestovního ruchu a usnadnění návratu ze sobotních výletů z oblasti Devíti skal bude v turistické sezoně (od Velikonoc do konce září) jezdit nový spoj z Herálce s odjezdem v 16.30, který přijede do Hlinska v 16.55, odkud bude možné pokračovat osobními vlaky směr Pardubice nebo Havlíčkův Brod. Zpět do Herálce pojede v 17.10 z Hlinska po dojezdu přípojných vlaků.

Další změny na Skutečsku a Chrastecku

V 6.48, tedy o sedm minut dříve než dosud, bude přijíždět do Skutče spoj 1 linky 778, aby bylo možné stihnout přípoj do Chrasti a Chrudimi (linka 780 v 6.50). Drtivá většina spojů linky 785, které vyjíždějí z autobusového stanoviště z Luže, pojede o cca tři minuty dříve, aby bylo možné odbavit většinu cestujících na zastávce na náměstí. Mírně se prodlouží jízdní doby na lince 608 Chrast – Hrochův Týnec – Pardubice, a proto budou spoje této linky vyjíždět o něco dříve.

Nové sobotní ranní spojení z Pardubic do Chrudimi

Na základě požadavku občanů dojíždějících do zaměstnání v Chrudimi i o víkendu bude zaveden nový sobotní spoj z Pardubic do Chrudimi a zpět. Vyjede každou sobotu z Pardubic v 5.24 a do Chrudimi přijede v 5.44. Zpět se bude vracet v 6.03 a do Pardubic dorazí v 6.25.

Prodloužení odpoledního spoje do Vejvanovic

Po zrušení odpoledního páru vlaků v úseku Chrudim – Hrochův Týnec od prosince 2013 obce Úhřetice a Vejvanovice postrádají spojení okolo 15. hodiny z Chrudimi. To bude nově zajištěno prodloužením spoje 11 linky 709, který odjíždí z Chrudimi v 14.47, až do Vejvanovic. Studenti i pracující tak nebudou muset čekat na vlak v 16.19. Zpět se bude autobus vracet z Vejvanovic v 15.13, přičemž zde bude zajištěn přípoj od linky 608 ze směru Chrast a Hrochův Týnec.

Obnovení zastávky v Čáslavské ulici v Heřmanově Městci

Vybrané spoje linky 713 Chrudim – Ronov nad Doubravou budou zastavovat na zastávce v Čáslavské ulici v Heřmanově Městci, která se nachází v těsné blízkosti železničního přejezdu. Odsud trvá cesta na nádraží jen několik minut. Zlepší se tím možnost přestupu na vlak směr Přelouč.

Spojení na 7. hodinu do Chrudimi

Na lince 730 bude spoj 5 ukončen v Lukavici a pro cestu do Chrudimi bude nutno přestoupit na linku 702. Původní autobus pak pojede do Chrudimi o cca 25 minut později (v 6.27), přičemž bude trasován okolo nemocnice. Občanům Lukavice a Slatiňan tak vznikne nové spojení s příjezdem před 7. hodinu k nemocnici a do Chrudimi s možností přestupu na návazné spoje do Pardubic.

Obnova spojení ze škol v Hradci Králové směr Bukovina nad Labem

Na základě připomínek bude také obnoveno spojení okolo 13.30 z Hradce Králové po lince 601 směr Bukovina nad Labem, Dříteč a Pardubice, které mohou využít mezi jinými i školáci.

Nové spojení Přívrat – Ústí nad Orlicí

Bude nově zavedeno přímé spojení obce Přívrat s Ústím nad Orlicí a zpět. Jeden ze dvou spojů bude trasován z Ústí nad Orlicí přes Řetovou do Přívratu, odkud bude pokračovat přes Dlouhou Třebovou do Ústí nad Orlicí s příjezdem do města před sedmou hodinou. To by mělo vyhovovat dojíždějícím studentům středních škol v Ústí nad Orlicí. Druhý spoj pojede z Ústí nad Orlicí po půl čtvrté přes Řetovou do Přívratu a dále bude pokračovat přes Dlouhou Třebovou zpět do Ústí nad Orlicí. Toto nové spojení bude kvůli stavebním opravám komunikací v Ústí nad Orlicí a v Dlouhé Třebové zavedeno až od 26. května 2014.

Obnovení ranního a nočního spojení na lince 700960

Podle požadavku obce Mistrovice bude obnoveno ranní a noční spojení na lince 700960. Ranní spoj je zaveden z Jablonného nad Orlicí přes Mistrovice s příjezdem do Letohradu před pátou hodinou a noční spoj pojede z Letohradu po 22. hodině tak, aby vyhovoval pracujícím ve firmě OEZ s.r.o.

Z Vysokého Mýta do Litomyšle dopoledne každou hodinu

Mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí bude lépe rozložena nabídka dopoledních spojů. Osobní vlaky odjíždějí z Vysokého Mýta v 8.58 a 11.03. Autobusový spoj 21 linky 813 pojede nově o 45 minut později, tedy v 10.00 z Vysokého Mýta, čímž vhodně vyplní mezeru mezi vlaky. Také odpolední spoj 33 téže linky nově pojede až v 17.15 z Vysokého Mýta. Umožní tak dopravu zaměstnanců s koncem pracovní doby v 17 hodin a zároveň bude zajištěn přípoj od spoje linky 800 z Hradce Králové.

Nové spojení na 7. hodinu z Budislavi do Litomyšle

Připomínky vedly i k prodloužení spojů 7 a 14 linky 680826. Ty jedou z Litomyšle do Poříčí a budou prodlouženy do Budislavi. Spoj 14 bude vypraven o pět minut později, aby se časově přiblížil spoji 18.

Komentář