foto: Pardubický kraj

KRÁLÍKY – Pardubický kraj pokračuje ve vyhledávání vhodných ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny. Hejtman Martin Netolický proto v pátek ráno navštívil areál bývalého diagnostického ústavu v Králíkách, který je nyní v soukromém vlastnictví a v části jsou vybavené pokoje včetně sociálních zařízení či kuchyně. Tímto způsobem by bylo možné obsadit až 100 míst.

„Kromě toho, že jsme včera v rámci videokonference oslovili starosty měst a obcí, aby nám vytipovali své volné kapacity, a totéž řešíme v rámci našich příspěvkových organizací, tak hledáme možnosti u soukromých ubytovatelů. Na ně bychom od státu měli obdržet 180 korun na den v případě dospělého člověka a 90 korun v případě dítěte,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V tuto chvíli se stále v maximální možné míře snažíme ve spolupráci s hasiči obsazovat ubytovací kapacity, které jsou nabízené zdarma, ale řešíme také kapacity, které jsme schopni hradit ze státního příspěvku,“ řekl hejtman.

Jednou z možností je areál bývalého diagnostického ústavu v Králíkách. „Areál je v soukromém vlastnictví a de facto jedno a půl patra je možné využít až pro 100 ubytovaných osob. Na obou patrech jsou sociální zařízení, kuchyně, ale i klubovny, a to bez nutnosti složitější adaptace. Po dohodě s vlastníkem je tak možné tyto kapacity zařadit do naší centrální evidence. Jejich potenciální obsazení však bude záležet na aktuálních potřebách,“ sdělil hejtman Netolický.