ilustrační foto

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Spolupráce provozovatelů orlickoústecké Malé scény a pedagožek zdejší uměleckoprůmyslové školy přináší své plody již pět let. Za tu dobu si cykly přednášek z dějin umění získaly své pravidelné návštěvníky, pro které vyučující pořádají také poznávací zájezdy. Ani v letošním školním roce nebudou zájemci u kunsthistorické akce ochuzeni. Tentokrát budou v centru pozornosti moderní výtvarné směry 20. století.

Šelma na ulici

V minulých letech byla skladba přednášek neobyčejně široká – první cyklus byl zaměřen na komplexní vývoj české architektury, následující pak na významné evropské osobnosti, to nejlepší z umění 19. století, počátky umění „od jeskyně ke katedrále“ a v uplynulém školním roce se návštěvníci seznámili s méně známými umělci, kteří tvořili ve stínu svých slavnějších kolegů. Letos se přednášející pustí do nejnovějších uměleckých stylů v cyklu pojmenovaném Šelma na ulici. „Název je takovou malou slovní hříčkou. Šelma je překladem francouzského slova le fauve, od kterého je odvozen název směru fauvismus. Právě jím totiž budeme v září začínat. Ulice pak značí street art, jemuž bude věnována závěrečná přednáška,“ vysvětluje Marie Uhlířová z pedagogického sboru SŠUP, jíž bude patřit úvodní přednáška v úterý 18. září od 18 hodin.

Trio přednášejících a tajný host

Na celkem deseti přednáškách se budou podílet vyučující dějin umění Jitka Kuběnková s Marií Uhlířovou a také jejich kolegyně Martina Novozámská, vedoucí ateliéru Fotografie a médií. Jméno čtvrtého hosta, „tajného přednášejícího“, zatím organizátorky prozradit nechtějí. Jitka Kuběnková by si přála, aby si posluchači našli cestu k modernímu umění, které je v porovnání s klasickými styly přeci jen obtížněji uchopitelné. „Uvědomujeme si, že řada lidí si k těmto novým směrům těžko buduje vztah, už jen orientace v moderním umění není vůbec jednoduchá,“ připouští  vyučující, která nemá obavy, že by do budoucna došla autorkám přednášek inspirace. „Snažíme se střídat starší a novější dějiny umění. Témata v tomto oboru jsou absolutně nevyčerpatelná,“ dodává Jitka Kuběnková.

Mgr. Jan Pokorný