150924_TRETI CYKLUS PREDNASEK Z DEJIN UMENIÚSTÍ NAD ORLICÍ – Spolupráce Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí se zdejší Malou scénou nekončí ani v letošním školním roce. Vedle výstav je jejím nejvýraznějším dokladem cyklus přednášek z dějin výtvarného umění, který zajišťují pedagožky „umprumky“ Jitka Kuběnková a Marie Uhlířová. Ten letošní bude v pořadí již čtvrtý a nese název Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále.

Ke stálým návštěvníkům přibyli noví

Tři předchozí cykly představily postupně vývoj naší architektury, deset výjimečných uměleckých osobností a naposledy jednotlivé směry 19. století. „Právě poslední cyklus byl dost úspěšný, co se týká zájmu veřejnosti. Ustálila se skupina lidí, která chodí na většinu našich přednášek, a k tomu pokaždé přibydou nováčci, kteří se pak vesměs začnou objevovat i na dalších přednáškách. Jsme rády, že jsme získaly svoje publikum a že se to stále zlepšuje,“ hodnotí zájem ústecké veřejnosti Jitka Kuběnková a dodává: „Není rozhodně pravda, že lidi takové věci nezajímají, jen to prostě není taková masovka, jako kdybychom přednášely třeba o zdravé výživě.“

I v pravěku je o čem vyprávět

Jelikož se tři desítky předešlých přednášek věnovaly v převážně většině modernímu umění, byl podle slov Jitky Kuběnkové výběr nejstarších epoch nasnadě. „. Provedeme posluchače od pravěku přes staré civilizace, antiku až po středověk. Končit budeme gotickým uměním,“ hovoří oblíbená pedagožka, která v úterý 13. září představí nejstarší, tedy pravěké umění. Že by nebylo o čem vyprávět, toho se prý návštěvníci obávat nemusí. „Pár sošek tlustých ženských a nějaké malby zvířat v jeskyních, asi takové je povědomí většiny lidí. Je to ovšem mnohem složitější, košatější a zajímavější, než se na první pohled zdá! Navíc je to jakýsi bod nula, odkud všechno začalo, a je to podle mě jedna z nejzajímavějších kapitol v dějinách umění!“ míní Jitka Kuběnková. „Přijďte si přednášku poslechnout a uvidíte, možná budete překvapeni! A stejné je to s dalšími tématy. Jen tu nebude tolik konkrétních jmen, protože je neznáme, ale naštěstí máme skvělá díla,“ dodává ještě.

Překvapení na Vánoce, cestování nakonec

Příprava přednášek je pro obě dvě vyučující náročnou a systematickou prací, kterou musí skloubit s množstvím dalších povinností. „Je to pro nás tak trochu zápřah, ale těší nás, když se lidem pořady líbí a přemýšlejí o tom, co jim řekneme. Umělecká díla, i ta stará a někdy zapomenutá, si to zaslouží!“ je přesvědčena Jitka Kuběnková. Spolu s Marií Uhlířovou nabídnou zájemcům celkem deset „výletů“ do dějin nejstaršího umění. Dva z nich budou nevšední. „Malé vánoční překvapení v podobě našeho hosta zatím nebudeme prozrazovat a na samý závěr chystáme netradiční cestovatelskou přednášku. V ní bychom chtěly posluchačům zprostředkovat některou z našich tradičních cest po zajímavých a často zapadlých místech naší vlasti, kde se nacházejí malé umělecké poklady v podobě architektonických skvostů, kvalitních maleb nebo soch, o kterých se často málo ví,“ uzavírá Jitka Kuběnková z pedagogického sboru SŠUP.

Přednášky z cyklu Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále se budou konat vždy jednou měsíčně v sále orlickoústecké Malé scény. Zájemci si mohou zakoupit permanentku na všechny pořady za zvýhodněnou cenu, zlevněné vstupné je určeno pro studenty  a důchodce.

Program

září: Pravěké umění

říjen: Umění Mezopotámie a dalších východních kultur

listopad: Umění starověkého Egypta

prosinec: Vánoční překvapení

leden: Umění starověkého Řecka

únor: Umění starověkého Říma a křesťanské antiky

březen: Románské umění

duben: Gotická architektura

květen: Gotické sochařství a malířství

červen: Středověké putování počesku a po Česku

Mgr. Jan Pokorný