CHRUDIM / ČESKÁ TŘEBOVÁ – První finálové utkání patřilo hokejistům Chrudimi, kteří doma zaslouženě vyhráli 3:0. Kohouti nedokázali navázat na výborný výkon z pátého semifinálového střetnutí v Moravské Třebové, vyšli střelecky naprázdno a logicky neuspěli. Na zápas přijelo okolo pěti stovek českotřebovských fanoušků! Druhý finálový duel se bude hrát ve středu 13. března v České Třebové.

O první střely se hned v první minutě postarali Nesvadba s Fúzikem, na pozorného brankáře Cvrčka to bylo málo. Domácí hokejisté se rychle rozkoukali a získávali herní převahu, ve 2. minutě čelil gólman Sajdl nebezpečnému pokusu útočníka Kišše. V 9. minutě Kohouti špatně vystřídali, z levé strany se řítil na jejich branku Jiří Polák, naštěstí mířil vedle. Vzápětí si slibnou příležitost vypracovali hosté. Prachař našel přesnou přihrávkou Krále, jehož ránu kryl pozorný Cvrček.

Kohouti s chrudimskými bruslaři nestíhali, dostávali se pod tlak a vyráběli chyby. Těžké chvíle prožívali zejména při hře v oslabení. Ve 14. minutě byl vyloučen kapitán Šejba, po ráně domácího kapitána Nováka zachraňoval situaci gólman Sajdl. O čtyři minuty později byl vyloučen Velinský, Kohouti se i podruhé ubránili.

Na začátku druhé třetiny chyboval obránce Nesvadba, před českotřebovskou brankou se objevil Jiří Polák, kterému nedovolili skórovat Šejbou se Sajdlem. Další gólovou šanci si domácí vypracovali přesně v polovině střetnutí. Nájezd dvojice Koreček – Kišš zlikvidoval pozorný Sajdl.

Domácí, kteří nastoupili se čtyřmi kompletními pětkami, vyhrávali většinu vhazování, byli rychlejším a důraznějším mužstvem. Jednu z mála příležitostí měl hostující tým ve 33. minutě, Křečan přihrál Filipovi, jehož střelu kryl bezchybný gólman Cvrček.

V čase 35:22 byl za faul ve středním pásmu (podražení) vyloučen českotřebovský útočník Krejza. Do jeho návratu z trestné lavice chybělo 37 vteřin, když se na brankovišti, v obležení tří hráčů České Třebové, nejrychleji orientoval Plch a dostal Chrudim do vedení – 1:0.

V úvodu závěrečné třetiny (40:22) vyloučil nepřesný rozhodčí Hájek přísně Hemského (údajné sekání), další oslabení hosté přečkali. Kohouti si přesilovou hru zahráli poprvé ve 44. minutě, kdy byl vyloučen domácí bek Urban. Zatlačili soupeře do hluboké defenzívy, výsledkem jejich náporu byla tyčka, kterou trefil obránce Jemelka.

O tři minuty se prosadili domácí. Gólové situaci předcházela nepřesná rozehrávka Křečana, po které Pilařovu střelu v čase 47:37 tečoval Jan Polák – 2:0. Zasloužené vítězství si hokejisté Chrudimi pojistili v čase 49:54, kdy se od modré přesně trefil obránce Novotný – 3:0.

V závěrečné desetiminutovce toho k vidění moc nebylo, snad kromě několika chybných verdiktů sudího Hájka. Ten v závěru vyloučil Filipa, vzápětí ještě potrestal brankáře Sajdla, domácí hráli 99 vteřin pět na tři, další branku nevstřelili.

Chrudim – Česká Třebová 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 37. Plch (Dobiáš, Novák), 48. Jan Polák (Pilař, Plch), 50. Novotný (Jan Polák, Koreček).

Rozhodčí: Hájek, Kukeně – Křivohlavý, Pošvář. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0.Diváků: 1 124. Nejlepší hráči: Plch, Novák. Stav série: 1:0.

Chrudim: Dominik Cvrček – Burkoň, Kalous, Klement, Seidler, Novotný, Budínský, Pilař, Urban – Haltuch, Ondřej Polák, Karásek – Dobiáš, Novák, Plch – Koreček, Jan Polák, Kišš – Jiří Polák, Štěpánek, David Cvrček.

Česká Třebová: Sajdl – Nesvadba, Šejba, Jemelka, Daněk, Škvor, Pražák –  Křečan, Filip, Krejza – Král, Prachař, Fúzik – Velínský, Hemský, Štefka – Veverka.

HLAS PO UTKÁNÍ:

Martin Palinek, trenér Kohoutů:
„Soupeř potvrdil výborné bruslení, ale také kvalitní a široký kádr. Na našem výkonu se podepsalo to, že jsme v semifinále museli bojovat s Moravskou Třebovou o postup až v pátém střetnutí. Musíme se dobře připravit na druhý finálový duel a doma předvést úplně jiný hokej.“

Příští zápas – středa 13. března: ČESKÁ TŘEBOVÁ – Chrudim (18. 30).