foto: Anita Ullverová a Natálie Čuhelová

ÚSTÍ NAD ORLICÍ / LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL – Maturitní předmět věnovaný dějinám výtvarné kultury patří mezi páteř výuky pětice uměleckých oborů orlickoústecké umprumky. Kromě běžné výuky a přednášek se vyučující snaží zpestřovat výuku vhodně volenými exkurzemi i dalšími akcemi. Pro vybrané studenty druhých ročníků připravily pedagožky Jitka Kuběnková a Marie Uhlířová třídenní odbornou stáž situovanou do Lednicko-valtického areálu. V rozmezí 15. – 17. dubna byla nabita rozmanitými činnostmi.

Tři okruhy a práce ve skupinkách

Komplex památek, který figuruje na seznamu celosvětového kulturního dědictví UNESCO, navštívili studenti z umprumky v minulosti již několikrát. Vůbec poprvé ale jejich pedagogický doprovod pojal akci jako odbornou stáž s řadou ryze odborných úkolů. „S kolegyní jsme rozdělili témata do tří okruhů, a sice interiéry zámku, zahradu a skleník, park a minaret. Studenti byli rozděleni na skupinky a v nich celou dobu pracovali,“ popsala koncept stáže Jitka Kuběnková z pedagogického sboru SŠUP.

Kdo by si myslel, že tři dny mimo školu byla pro studenty druhých ročníků „ulejvárna“, je na omylu. Volný pohyb po expozicích museli náležitě zúročit. „Hledání intarzovaných předmětů či nejstarších artefaktů a určování jejich materiálu, popis jednotlivých interiérů, nález obrazu s mytologickou scénou a její popis, to vše museli zvládnout, Podobě v zahradě a skleníku například kreslili půdorysy jízdáren, hledali barokní kašnu, maurské lázně, gotické prvky na budově zámku,“ přiblížila některé z úkolů Marie Uhlířová, která studenty rovněž doprovázela. Jak dále doplnila, v rozsáhlém parku se úkoly týkaly především drobnějších staveb a zejména známého minaretu.

Příležitost, která se často nenaskytne

Kromě samostatné práce a odborného výkladu vnímají pořadatelky stáže jako největší pozitivum možnost volného pohybu po celém areálu. Díky spolupráci, kterou se správou areálu udržují, měli studenti bez přehánění královské podmínky. „Pohybovali se po zámku zcela volně a mohli zblízka prozkoumat vše vystavené a k tomu libovolně dlouho. To samé platí o skleníku, minaretu i dalších prostorách. Sami nám pak říkali, že to pro ně byl velký zážitek, což mě moc potěšilo,“ neskrývala svoje pocity Jitka Kuběnková, která ještě v době studií návštěvníky lednického zámku provázela.

Výprava z umprumky měla třídenní program opravdu nabitý. Jako bonus ještě studenti navštívili novou zářící archeopark v Pavlově a také Valtice, kde si kromě zámku prohlédli také největší zdejší kostel zasvěcený Panně Marii od slavného italského architekta Tencally.

Mgr. Jan Pokorný