ČESKÁ TŘEBOVÁ – „Stávkový“ den se TECHNOhrátek Pardubického kraje netýkal. Naopak – ve Vyšší odborné škole a Střední škole technické Česká Třebová nabídly 120 žákům z devíti základních škol atraktivní a akční program, během něhož aktéři pronikali do základů velice žádaných oborů na pracovním trhu. V učebnách a dílnách se například pájely led diody, roztloukaly nýty, vyráběla ptačí krmítka a především se programovali a ovládali roboti, kteří se stali hlavní atrakcí akce.

VOŠ a SŠ technická Česká Třebová nabízí unikátní skladbu učebních a maturitních oborů z oblasti informačních technologií, elektrotechniky, strojírenství, dopravy a výroby nábytku. Na základě úzké spolupráce s ní nabízejí významné firmy žákům stipendia až 3 500 korun měsíčně, možnost odborné praxe a po absolvování školy i zaměstnání.

Hlavolamy, krmítko i pneumatický obvod

„Jsem ráda, že jste k nám přijely, i když je stávkový den. TECHNOhrátky jsou o hraní a zábavě a právě tímto způsobem zde získáte informace o tom, jaké obory škola vyučuje a jakou perspektivu nabízí,“ vzkázala dětem při tradičním slavnostním zahájení Magdalena Peterková, starostka České Třebové, která byla v minulosti sama dlouholetou členkou pedagogického sboru této školy.

Žáky čekala zajímavá náplň pracovních činností při seznámení s obory elektrikář, strojní mechanik, truhlář, provoz a ekonomika dopravy či mechanik elektrotechnik. Všechna připravená stanoviště byla rozdělena na několik dílčích podpracovišť, takže každá skupina žáků se na nich ihned pustila do akce. V tzv. chytré logistice bylo jejich úkolem v co nejkratším čase a efektivně naskládat předměty do krabičky a vyplnit několik hlavolamů s dopravní tematikou. V pneumatice museli správně zapojit pneumatický obvod, v truhlářské dílně si zase zhotovili krmítko pro ptáky.

Co je to teremin?

„Obrovský zájem byl zejména o programování a ovládání robotů. Zde jen málokterá skupina dodržela stanovený časový limit. O tom, zda zadání školáci zvládli dobře, se hned sami přesvědčili (ne)úspěšným slalomem robotických vozítek. Velice pestré byly také aktivity v zámečnické dílně, kde chlapci i dívky roztloukali nýty, svařovali plasty nebo stříhali plech. V oboru elektrotechnika pájeli led diodu na plošný spoj a bez rozdílu všichni si ´zahráli´ přibližováním prstů na netypický ruský hudební nástroj zvaný teremin, původně vyprojektovaný jako poplašné zařízení,“ popsal část programu Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Dopolední manuální činnosti tak dokonale představily zaměření školy, její zázemí i moderní vybavení. Příjemnou atmosféru těchto TECHNOhrátek doplňovali vstřícní „domácí“ učitelé a šikovní studenti, kteří působili na jednotlivých stanovištích jako demonstrátoři.
Součástí akce byla rovněž prezentace jednoho ze strategických partnerů VOŠ A SŠ technické Česká Třebová – společnosti ČD Cargo.

V soutěžích o populární žákovské trofeje v podobě velkých ovocných dortů uspěli v manuálních aktivitách žáci Základní školy Felberova ze Svitav, ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězila výprava Základní školy Bystré.

Zástupci ZŠ Damníkov a Masarykovy ZŠ Polička podepsal memorandum, v němž podpořili celodenní stávku učitelů za zvýšení platů. Vzhledem k tomu, že žáky závěrečných ročníků čeká v následujících týdnech volba jejich dalšího studijního zaměření, rozhodli se jim vyjít vstříc účastí na této akci.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Kontakt pro bližší informace:
Vladimír Zemánek
manažer projektu TECHNOhrátky
777 771 080
zemanek@klickevzdelani.cz