LITOMYŠL – Tak trošku jinou prohlídku nabídl v dubnu zájemcům zámek v Litomyšli. Pod názvem „Za příběhem zámku“, se zapojením památkářů a v rámci Mezinárodního dne památek, umožnil stavebně nahlédnout do dávné i nedávné historie. Nová trasa zavedla návštěvníky do míst, kde dříve pobývalo jen služebnictvo nebo řemeslníci.

Představila stavební skvosty zámku, ale osvětlila také původ a vznik některých jeho charakteristických znaků jako například sgrafitový výjev na jedné z vnitřních stěn zámku. Zkoumaly se také útroby v mezipatře zámku, které je podle památkářky Rackové jedním z unikátně autenticky dochovaných prostor celého objektu, a to i přesto, že zřejmě sloužily pro zásobování a sklady. Procházely se také současné obřadní místnosti zámku, se zaměřením na užitkové prostory a pomocná schodiště, ústící mnohdy až po samotnou střechu.

Samostatnou kapitolou pak byly zámecké krovy se svědectvím všech etap, kterým zámek prošel. Krovy také ukázaly na požáry. Jejich stopy mohli návštěvníci pozorovat například na zdech dříve běžně obydleného podkroví. V měsíci dubnu pozval zámek mimořádně také na prohlídky romanticky potemnělými reprezentačními sály zámku a ukázal se i v nočním nasvětlení. Letos bylo připraveno ve spolupráci s organizátory blížící se Smetanovy Litomyšle.

Jiráskova 93, 570 01 Litomyšl, Česká republika