RUDOLTICE V ČECHÁCH – Z 1. na 2. září se konala v celé republice Hradozámecká noc, kdy byly otevřeny některé památky ukrývající zvláštní program. Mimo hradu Kunětická hora, zámku Slatiňany a Pardubice se poprvé této akce zúčastnil i Nový zámek u Lanškrouna. Noční prohlídce předcházela malá slavnost, jelikož právě před pěti lety byla původní zřícenina znovuotevřena.

„Na jaře jsme přivítali oficiálně dvacetitisícího návštěvníka. Někteří k nám přijeli z Egypta, z Estonska, z Ameriky, z Nového Zélandu a dokonce jeden byl až od polárního kruhu,“ řekla pro OIK TV kastelánka Krasava Šerkopová. Právě ona zná kompletní historii celého barokního zámku, který pochází z přelomu 17. a 18. století. Pomáhají jí v tom 300 let staré dopisy psané staviteli knížeti Janu Adamovi Ondřejovi z Lichtenštejna do Vídně, jejichž kopie vlastní a postupně je nechává překládat. „Musím říci, že z posledních překladů mě nejvíce překvapila informace, že při prvním požáru shořely celé krovy, protože to jsme opravdu nevěděli,“ dodala Šerkopová.

I když není zámeček zcela dostavěn, noční prohlídky měly své kouzlo. Schodiště a místnosti lemovaly svíčky. Kastelánka přítomné nejprve zavedla do prvního patra, kde si každý mohl zapíchnout špendlík na mapu, aby bylo vidět, odkud na prohlídku dorazil. A dále se mohl seznámit s charitativní činností kastelánky, která je známa nejen po celém kraji. Ve třetím patře čekal výhled na osvětlený Lanškroun. Ti, kteří přišli až ráno, mohli vidět svítání nad městem. Poté všichni sešli o několik desítek metrů níže. Sklepení zámečku skrývá řadu zákoutí, které patří skřítkům a strašidlům. Pokud byl někdo pozorný, mohl je spatřit i na vlastní oči. Při Hradozámecké noci navštívilo Nový zámek u Lanškrouna kolem 120 lidí.

Komentář