foto: Pardubický kraj

LITOMYŠL – V loňském roce začala rekonstrukce Portmonea – Musea Josefa Váchala v Litomyšli. Tento výjimečný umělecký objekt zakoupil Pardubický kraj v roce 2016 a svěřil ho do správy Regionálního muzea v Litomyšli. Nyní finišuje projekt za více než 9,5 milionu korun na jeho úpravu a využití podkrovních prostor. Kontrolního dne v Litomyšli se tentokrát zúčastnil za investora také 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

 „Vše běží podle plánu. Budova měla statické problémy, praskaly tu zdi, což by mohlo poškodit i vnitřní malby. Dům je nyní stabilizovaný, má opravenou omítku, barva se vrací k původní modrošedé. Na nové břidlicové střeše svítí opravené komíny, rekonstrukce se dočkala i kanalizace na dvorku. Nově je upravené celé podkroví, kde vznikly tři místnosti pro expozici a tvůrčí ateliéry. Muzeum tu plánuje využít i různé audiovizuální programy a měl by se tu promítat také videomapping natočený speciálně pro tuto expozici,“ uvedl Roman Línek.

Poslední velká rekonstrukce se v Portomoneu uskutečnila poté, co ho zakoupil pražský nakladatel Ladislav Horáček. Tento milovník Váchalova umění dům a zejména Váchalovy malby poškozené požárem v podstatě zachránil, a to díky spolupráci se skupinou restaurátorů pod vedením Jiřího Látala a architekta Mikuláše Hulce. Veřejnosti se Portmoneum tehdy otevřelo v červnu 1993.

Pardubický kraj se jako nový vlastník Portmonea rozhodl pro využití dalších částí domu a přilehlých prostor a zároveň pro nutnou údržbu maleb na stěnách i dřevěného nábytku. „Odborných prací se tu ujali stejní specialisté, jako před 27 lety. Jiří Látal tu má nyní ještě jednu zkušenou kolegyni a jednu stážistku a malby nejen čistí, ale také zpevňují a případně retušují a impregnují. Vše by mělo být hotové do začátku června. Pro veřejnost se Portmoneum otevře 12. června,“ dodal Línek.

Také v roce 2020 budete moci putovat ve stopách Váchala, Mackové a Portmana Vysočinou. S otevřením Portmonea bude opět možné vyzvednout si poutní pas a vyrazit na čtyřdenní dobrodružnou cestu v termínu podle vlastního výběru.

Jako novinku připravilo muzeum na letošní rok výstavu o Váchalově Krvavém románu. Tomuto brakovému žánru se věnoval Váchal po svém. Knihu s ironickým nadhledem sám nejen napsal, ale také vysázel, ilustroval 11 starými a 68 novými dřevoryty a nakonec i svázal a vydal.

Portmoneum bude v letošní sezóně pro veřejnost otevřeno:
červen-září: Út-Ne 9–12, 13–17, říjen: So, Ne 9–12, 13–17.
Portmoneum – Museum Josefa Váchala, T. Novákové 75, Litomyšl, www.portmoneum.cz

Komentář