foto: Luboš Kozel

PARDUBICKÝ KRAJ – celkem 27 obcí, tedy nejvíce v celé České republice, se v letošním roce v Pardubickém kraji ucházelo o prestižní titul Vesnice roku 2017. Zlatou stuhu a postup do celostátního finále vybojovala obec Lukavice na Orlickoústecku. V sále místní sokolovny se v sobotu uskutečnilo slavnostní předání ocenění nejen vítězné obci, ale rozdány byly také další stuhy za společenský život v obci nebo péči o zeleň. Za Pardubický kraj se vyhlášení výsledku zúčastnili kromě hejtmana Martina Netolického také radní Hana Štěpánová a Václav Kroutil.

„Letošní rok je v našem kraji z pohledu vesnice roku skutečně přelomový. Po loňském ročníku, kdy jsme vzhledem k nízkému počtu přihlášených obcí nemohli vyhlásit všechny stuhy, jsme nyní naopak premiantem v celé České republice. Ačkoliv patří náš kraj mezi menší, můžeme se pyšnit celkem 27 přihlášenými a já doufám, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Titul Vesnice roku je stále velmi prestižní a jsem velice rád, že tuto soutěž starostové vnímají jako možnost prezentovat svoji obec a její činnosti. Při cestách po regionu vidím, že naše obce mají rozhodně co nabídnout,“ dodal hejtman Netolický.

„Trpělivost růže přináší. Lukavice totiž není v soutěži žádným nováčkem, protože letošní ročník je již sedmý, ve kterém se obec o některou ze stuh ucházela a může tak jít ostatním příkladem. V minulosti získala například zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí nebo modrou stuhu za společenský život v obci,“ sdělil rádní pro životní prostředí, venkov a zemědělství Václav Kroutil. Vítězné obce získají kromě samotného ocenění také finanční příspěvek od Pardubického kraje. „V rozpočtu máme vyčleněnou částku přes jeden milion korun. Zlatá stuha je oceněna částkou 400 tisíc korun, ostatní stuhy po 100 tisících. Věřím, že budou využity pro další rozvoj obce,“ dodal Kroutil.

„Vnímám Vesnici roku jako šanci povzbudit občany k aktivní účasti na rozvoji svého okolí a upozornit na krásy našeho venkova, který se daří rok od roku více zvelebovat. Jsem přesvědčená, že letošní rekordní účast není ojedinělá. Při setkávání se starosty se budu snažit motivovat je k účasti,“ řekla radní pro regionální rozvoj Hana Štěpánová, které v minulosti působila jako starostka obce Morašice u Litomyšle, která se Vesnicí roku stala v roce 2007.

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí a Ministerstvo zemědělství, mohou získat hned několik ocenění. Zlatá stuha je nejvyšší ocenění, které získá vesnice, jež se nejlépe a nejvyváženěji prezentuje ve všech hodnocených oblastech. Modrou stuhou porota oceňuje vesnice za společenský život a Bílou stuhou za činnost mládeže. Obec oceněná Zelenou stuhou nejlépe pečuje o zeleň a životní prostředí, Oranžovou stuhu porota uděluje za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Možnost je získat také Cenu naděje pro živý venkov za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích nebo Zlatou cihlu v Programu obnovy venkova.

Výsledky soutěže Vesnice roku Pardubického kraje 2017:

Zlatá stuha – Lukavice

Modrá stuha – Poběžovice u Přelouče

Bílá stuha – Břehy

Zelená stuha – Poříčí u Litomyšle

Oranžová stuha – Hradec nad Svitavou.