ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Na stadionu v Ústí nad Orlicí proběhlo národní finále v atletickém čtyřboji žáků speciálních škol. Zúčastnilo se více jak 80 dětí z celé republiky. Pardubický kraj reprezentoval mimo jiných Milan Horváth ze ZŠ speciální v Ústí nad Orlicí, kterého jsme zmiňovali v reportáži z krajského kola této soutěže. Lehkoatletický čtyřboj představuje sprint na 60 metrů, skok do dálky, hod krikeťákem a běh na dlouhou trať. Dívky běžěly 800 m a chlapci 1500 m. Tato soutěž se letos pořádá už 49. rokem. „Nominovala se tříčlenná družstva dívek a chlapců z každého kraje České republiky. To znamená, že jsou tady zástupci všech 14 krajů,” řekla Stáňa Doležalová, ředitelka ZŠ speciální v Ústí nad Orlicí. „Je velmi důležité, aby žáci základních speciálních škol se dostali k aktivitám, které mohou pomoci rozvíjet jejich dovednosti,” uvedla Lenka Havelková, referentka odboru školství a kultury Pardubického kraje. Z našeho regionu se do národního finále probojoval mimo jiných David Duda reprezentující školu v České Třebové a Milan Horváth z Ústí nad Orlicí. Dívky ve sprintu startovaly v několika rozbězích. V jednom z nich doběhla jako první Anita Štanglová z Chrudimi: „Jsem ráda, že jsem doběhla první. Doma trénuji, každý den si zaběhám těch pět km aspoň, jinak ve škole cvičím hodně při tělocviku.” Ve skoku do dálky převyšoval své soupeře Michal Tokár z Karlovarského kraje. Všechny přeskočil zhruba o metr, překvapil tím nejen je, ale taky sám sebe. „Nevím, já jsem takhle ještě nikdy neskákal. To bylo poprvé, co jsem skočil tolik. Ve škole skákali jsme do písku, běhali jsme, trénovali jsme každý den,” pověděl Michal Tokár. V soutěži nakonec zvítězili reprezentanti kraje Ústeckého, druhé místo patřilo Olomouckému kraji. Na třetí pozici se umístila Vysočina. Žáci z Pardubického kraje skončili na osmém místě.