ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Bývalí i současní studenti, bývalí i současní pedagogové, k tomu vzácná návštěva ze Slovenska. Galerie ústecké Střední školy uměleckoprůmyslové hostila ve čtvrtek 6. března vernisáž výstavy již tradičního slovenského plenéru. A právě ze Slovenska více jak sto prací vytvořených rozličnými technikami do Ústí připutovalo. Expozice, kterou si mohou návštěvníci ateliérů v následujících týdnech prohlédnout, je zajímavá ve více ohledech.

V extrémních podmínkách

Společné setkání českých a slovenských středoškoláků se uskutečnilo naposledy loňského října. V pořadí bylo již devátým. Zatímco z Ústí vyrazilo do malebné krajiny Vysokých Tater třicet dva žáků třetích a čtvrtých ročníků, tedy ti zkušenější, partnerská Stredná odborná škola podnikania v Prešově vyslala pětadvacítku studentů prvních a druhých ročníků. „Právě kombinace určité zkušenosti na jedné straně a snahou a pracovitostí na druhé má žádaný, pozitivní efekt,“ uvedl během slavnostního zahájení pedagog školy Rastislav Mravec, který ve svém projevu tlumočil pozdravy slovenských přátel.

Jeho ústecký kolega Jaroslav Habrman, vedoucí uměleckých oborů SŠUP, zase zmínil složité podmínky, s nimiž se celý týden museli všichni účastníci popasovat. „Tvořilo se opět ve Vysokých Tatrách, tedy nádherné prostředí s poněkud krutým podnebím. Byla značná zima, od nuly do pěti stupňů, ještě k tomu foukal vítr, nicméně i přesto vzniklo poměrně velké množství prací, jejichž kvalita je rozhodně slušná,“ uvedl s tím, že tvorba v takových podmínkách je v porovnání s ateliérem rozhodně náročnější a vyžaduje cvik.

Pozitiva podobně náročných pobytů a malování v plenéru viděl i ředitel „umprumky“ Zdeněk Rössler: „Ve škole žáci, marná sláva, ze všeho nejvíc čekají na zvonění a konec výuky. V případě plenéru je to přesně naopak.“

Připomněl také další dlouholeté pojítko ústecké školy s Prešovem. Tím je mezinárodní soutěž Módna línia mladých, z níž ústečtí oděvní návrháři přivezli již řadu ocenění.

Na Slovensku výstava zabodovala

V Ústí mají studentské práce z plenéru Tatry 2013 premiéru teprve nyní, prešovští milovníci umění se s nimi seznámili již v listopadu loňského roku. A jak je hodnotili? Podle Rastislava Mravce z tamní školy uznale. „S dobrým pocitem mohu konstatovat, že všechny vernisáže našich společných akcí včetně té poslední měly u veřejnosti pozitivní ohlas. Kvitována byla snaha prešovských žáků, kteří s tvorbou teprve začínají, a současně byla uznána nesporná vývojová kvalita a určitá profesionalita žáků Střední uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí,“ sdělil zástupce partnerské školy.

Za rok do teplejších krajin?

Oslovení umělečtí učitelé se shodují v tom, že dlouholetá spolupráce by měla pokračovat. „Předpokládá se, že by se v letošním roce měl uskutečnit jubilejní desátý společný plenér,“ říká Jaroslav Habrman. „Téměř desetiletá tradice společné spolupráce byla nesporně prospěšná pro obě strany. Proto je snaha ji i za ztížených podmínek udržet,“ doplňuje Rastislav Mravec. A jedním dechem dodává, že právě finance jsou hlavním faktorem, který bude rozhodovat o případném přesunu plenéru do jiné lokality. „Vysoké Tatry mají jedinečnou atmosféru, nicméně klimatické podmínky nejsou v podzimním období jednoduché. Je tedy možné, že příště studenti navštíví nějaké přívětivější místo,“ uzavírá.

Mgr. Jan Pokorný