foto: David Hordějčuk

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Tradici charitativního Plesu pro Tebe, který každoročně pomáhá vybranému projektu Papežských misijních děl, se daří nejen udržovat, ale i úspěšně rozvíjet. Důkazem byl již šestý ročník této akce, kterou počtvrté hostil orlickoústecký kulturní dům. Po sobotě 24. listopadu si mohli mladí pořadatelé ze zdejší římskokatolické farnosti zapsat do pomyslné kroniky plesu další, enormně vydařený ročník.

Počet návštěvníků ještě stoupl

Početný organizační tým může těšit hned několik překonaných rekordů. Tím prvním je ještě vyšší zájem návštěvníků v porovnání s už tak úspěšnými předešlými roky. „Bez deseti lístků jsme zaplnili sál do posledního místa. Atmosféra byla myslím příjemná, uvolněná a veselá. Velmi mě těšilo, že se lidé dobře bavili a z jejich úst zněla chvála. Všichni si tak můžeme říci, že práce, která za tím je, má smysl a může skutečně pomáhat, což je to hlavní,“ hodnotila za pořadatele očividně spokojená Terezie Jakubcová. Jak dále podotkla, pomocnou ruku misijnímu plesu podalo krom farníků také město a jeho příspěvková organizace Klubcentrum.

Přes 70 tisíc pro filipínské děti

Zatímco loni putoval výtěžek v řádu desítek tisíc korun na podporu vzdělání v africké Tanzánii, letos podpoří historicky nejvyšší výdělek plesu děti z Filipín. A pro právě je? „Inspiroval nás dokumentární film Filipínské rugby – hra o život režiséra Martina Rýznara. Jen v Manile žije na tři sta tisíc dětí bez domova, polovina z nich užívá drogy,“ zmínil smutnou realitu asijské země další z pořadatelů Josef Javůrek.

Jemu i všem, kteří se rozhodli nezištně pomáhat, přišel poděkovat nejen orlickoústecký děkan Vladislav Brokeš, ale také zástupci Papežských misijních děl – jejich diecézní ředitelka Bronislava Halbrštátová a také národní ředitel stejné organizace Leoš Halbrštát.

Stejně jako před rokem byla i letos do programu plesu zařazena aukce vybraných předmětů, letos například kovového šperku autorky Evy Svobodové, čtyř grafik ilustrátora, hudebníka a pedagoga Tomáše Velzela a v neposlední řadě také LP a CD Vojtěcha Dyka s autogramem oblíbeného interpreta. Právě o toto lákadlo se strhla mezi zájemci největší „bitva“, která obohatila výtěžek plesu o dalších bezmála 7 tisíc korun. A celkový součet? Výrazně přes 70 tisíc, přesně 76 382 korun!

S tanečním dezertem

Hudebního doprovodu plesu, z něhož se v Ústí již stala vyhledávaná společenská akce, se po roční pauze opět ujal swingový orchestr zdejší základní umělecké školy Black Band, Premiérově ale do programu přibylo taneční číslo, které díky svým kontaktům z předchozího působiště v Pardubicích obstaral děkan Vladislav Brokeš. Parket ústeckého „kulturáku“ totiž řádně provětrali juniorští republikoví mistři v latinsko-amerických tancích kategorie Junior I Vojtěch Kovárník a Anna Jišková. Ústeckému publiku předvedli hned pětici tanců a názorně ukázali, proč jsou v aktuálním hodnocení Dance Sport Europe ve své kategorii vůbec nejlepší. „S Aničkou si hodně rozumíme, tanec nás moc baví a taky hodně trénujeme,“ přiznal její taneční partner krátce po vystoupení.

Úspěch v letošním roce je tou nejlepší motivací pro šťastnou sedmičku, která by Ples pro Tebe měla čekat v listopadu 2019. Bez zajímavosti není, že letos pořadatelé uspořádali vůbec poprvé také letní hudební festival, který vynesl dalších více jak 20 tisíc korun.

Mgr. Jan Pokorný