161004_umprum-nejen-po-stopach-blazeje
foto: Eduard Matishynets

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Exkurze v rámci předmětu Dějiny výtvarné kultury patří mezi žáky Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí mezi ty vůbec nejvyhledávanější. Pod vedením vyučujících Jitky Kuběnkové a Marie Uhlířové vyrazilo i bezmála čtyřicet žáků, cílem dvoudenní výpravy ve dnech 21. a 22. října byly tentokrát západní Čechy.

Převaha chlapců

Jedinou překážkou, která výpravu z „umprumky“ postihla, byla hned na úvod dopravní zácpa v Praze. „Zdržela nás přes dvě hodiny, takže jsme bohužel museli vynechat Mariánskou Týnici, sídlo plaských opatů,“ uvedla Jitka Kuběnková, podle níž se ovšem další nesnáze během podzimního výletu neobjevily. „Jsme s kolegyní rády za naše studenty, kteří se nám na výběrovou exkurzi hlásí, protože je radost s nimi někam vyrazit! Zajímají se, slušně se chovají nejen na prohlídkách,“ doplnila dále.

Podle druhé z vyučujících Marie Uhlířové je zase potěšující fakt, že se na kunsthistorické exkurze začínají hlásit také zájemci mimo umělecké obory, tedy studenti reklamy a oboru Mechanik-seřizovač. „Z šestatřiceti účastníků bylo dvacet chlapců a mezi nimi také kluci z ´emka´. Protože se dějiny umění ve škole neučí, měly jsme obavy, aby na ně výklad nebyl příliš odborný. Jejich reakce je taková, že se jim exkurze líbila, a chtějí jet znovu,“ pochvalovala si průběh exkurze pedagožka.

Dva dny plné zajímavostí

Středeční program byl ve znamení návštěvy městečka Manětín s barokním zámkem a unikátním souborem soch, románského kostela sv. Mikuláše v Potvorově  především kláštera Plasy. „Barokní perla od Santiniho je velice zvláštní i po technické stránce. „Stojí totiž na nestabilním vlhkém podloží a před samotnou stavbou musely být do bažiny zapuštěny dubové piloty a rošty. Ve vlhku se dub promění v kámen, ale podloží nesmí vyschnout, jinak se dub rozpadne a stavba zřítí. Dodnes musejí kontrolovat hladinu vody pod klášterem a k tomu jim Santini zanechal dva bazénky, v nichž lze zkamenělé piloty vidět,“ přidala zajímavost Jitka Kuběnková.

Před nocováním na mensdorfském zámku Nečtiny si ještě někteří účastníci zpestřili program výpravou na nedalekou zříceninu hradu Prejnštejn, ve čtvrtek se šlo opět ve stopách Jana Blažeje Santiniho, tentokrát do kláštera v Kladrubech u Stříbra. Pomyslnou tečku za bohatým programem udělala návštěva klasicistního zámku Kozel. „Všechny památky, co studenti navštívili, učíme v dějinách umění. Nicméně zejména u Santiniho staveb je nutné je vidět na vlastní oči. Jeho prostory a světelná gradace u kostelů směrem k oltáři je neopakovatelná a žádný obrázek ji nemůže pořádně zachytit,“ dodala Jitka Kuběnková.

Víme, ale neprozradíme

Obě vyučující se snaží zájem o dějiny umění vštípit nejen svým studentům – pořádají již čtvrtým rokem pravidelné přednáškové cykly v Malé scéně pro širokou veřejnost. Školních exkurzí už se žáky absolvovaly celou řadu. „Naposledy jsme zavítali do Lednicko-valtického areálu, předtím na Liberecko s vyjížďkou do německého Oybina, ještě před předtím do Českého Krumlova a jeho okolí. Máme studenty, kteří s námi jezdí opravdu pravidelně, ale jsme rády také za nováčky. Další exkurze samozřejmě plánujeme a na tu letní už máme i docela konkrétní představu, ale ještě ji neprozradíme, rády bychom ji dopilovaly,“ uvedla na závěr Jitka Kuběnková z pedagogického sboru SŠUP.

Mgr. Jan Pokorný

[wzslider autoplay=“true“]