foto: Jaroslav Habrman a Adam Faltus

PREŠOV / ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Parafrázi známého olympijského citátu si po skončení mezinárodní soutěže Módna línia mladých mohou dovolit oděvní návrhářky z orlickoústecké „umprumky“. „Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát,“ totiž poslední březnový den platilo ve slovenském Prešově do slova a do písmene.

Soutěž prošla změnami

V pátek 31. března čekala porotu nelehká práce: měla vybírat nejlepší kolekce z více jak šesti set modelů. Mezi sedmnácti zúčastněnými školami bylo Česko zastoupeno hned třemi – kromě ústecké SŠUP přijeli soutěžit také zástupci Plzně a Liberce. Mezinárodní punc dala letošní Módne línii mladých rovněž účast jedné polské a dvou ukrajinských škol. Nejpočetněji zastoupení byly ale pochopitelně školy domácí. Jak si ale povšimla Jana Salabová z pedagogického sboru SŠUP, ani slovenský oděvní design nemá v současnosti na růžích ustláno. „Podobně jako my bojuje s nedostatkem žáků, vidět je to na případě průmyslovky v Trenčíně, která byla sloučena s další školou,“ uvedla vyučující a dodala: „Právě Trenčín spolu s Libercem a Plzní byly našimi největšími konkurenty.“

Proti předešlým letům porotci pozměnili hodnocení soutěže, což by mělo přispět k jejímu zkvalitnění. Nebylo tedy pravidlem, aby v každé kategorii vyhlásili první cenu bez ohledu na kvalitu. „Porota zasedala hodinu a půl, v některých kategoriích udělila například více třetích míst, bez toho, že by vybrala vítěze nebo druhé místo. I to svědčí o rostoucí úrovni soutěže,“ okomentoval rozhodování porotců ředitel SŠUP Zdeněk Rössler, který jedenáctičlennou výpravu studentů na Slovensko doprovázel.

„Jela parta výborných děti,“ shodují se kantoři

Po loňské „době bronzové“, která přinesla čtyři třetí místa a stoprocentní úspěšnost všech kolekcí,  zabodovala tentokrát umprumka „pouze“ dvakrát. Výsledek Kateřiny Švecové a Petry Novákové ovšem vyrovnává historicky nejlepší umístění školy se 125 let trvající tradicí. „Katka ovládla kategorii volné tvorby, která je vždy velmi nadupaná. V soutěži vycházkových modelů zase nepoznala přemožitelku Petra Nováková, její kolekce Paranoia je rovněž zlatá!“ neskrývala nadšení vedoucí oboru Design oděvů Jana Salabová.

Třídenní výlet na Slovensku byl příjemným osvěžením pro všechny studenty i čtveřici doprovázejících pedagogů. Soutěžní klání zpestřilo příjemné jarní počasí, Belianské Tatry na dohled, sobotní výlet na Spišský hrad či zastávka na kolibě s nákupem výborných sýrů. Jana Salabová i Zdeněk Rössler nešetřili slovy chvály na všechny účastníky akce. „Letos jela parta opravdu výborných dětí, nemuseli jsme řešit sebemenší problém. O to víc mě mrzelo, že ne všechny autorky kolekcí si odvezly ocenění. Obě neoceněné práce byly z mého pohledu velmi zajímavé a originální, domnívám se, že k zisku ceny chybělo velmi málo,“ je s odstupem několika dní přesvědčená Jana Salabová. Zdeněk Rössler pak dodává: „Studenti se chovali naprosto perfektně a vzorně reprezentovali naši školu. Z obou dvou úspěchů mám velikou radost.

Mgr. Jan Pokorný

[wzslider autoplay=“true“]