ÚSTÍ NAD ORLICÍ / PRAHA – Střední škola uměleckoprůmyslová se v posledních letech může pochlubit řadou úspěchů z národních i mezinárodních soutěží. Ocenění, která si její studenti odvezli z letošního ročníku soutěže Mladý obal, se však s jistotou řadí mezi ta vůbec nejcennější. Prestižní podnik, jehož se účastní mladí designéři z více jak třiceti zemí celého světa, letos slavil dvacáté narozeniny. A jeho jubilejní ročník byl pro Ústecké maximálně sladký, byť měl, s trochou nadsázky, hořkou pivní příchuť.

V katalogu nejsou nováčky

Mladý obal (Young Package) je každoročně rozdělen do dvou kategorií – vysoké školy a mladý designér do 30 let, druhou kategorií jsou vyšší a střední odborné školy. „V naší kategorii soutěžilo 395 prací a z nich pouze patnáct najdete v prestižním katalogu. Mezi nimi obal Heineken Party Limited Edition naší studentky Veroniky Frymlové,“ popsal první z úspěchů pedagog SŠUP Bohuslav Špaček, který se 29. května v pražském kině Aero zúčastnil slavnostního vyhlašování. Pod jeho vedením se do soutěže přihlásilo celkem pět studentů 3. ročníku oboru Tvarový a grafický design obalů.

Ústečtí přitom v katalogu Mladého obalu nejsou žádnými nováčky, což jenom dokumentuje kvalitu výuky zmíněného oboru. „Běžně se každý rok v katalogu objevuje jedna nebo dvě práce našich studentů. Minulý rok to byla nyní již absolventka školy Zuzana Bergmannová,“ doplnil Bohuslav Špaček.

Svijany u Jana Činčery zabodovaly

Druhý z úspěchů ústecké školy je ještě cennější, jedná se totiž o úspěch premiérový. Obal Nikoly Markové s prozaickým názvem Svijany zaujal natolik, že získal speciální cenu designéra Jana Činčery, předsedy odborné poroty. „Náš nejlepší obalový designér udílí cenu napříč celým spektrem, bez ohledu na kategorie, a proto ocenění naší studentky potěší dvojnásob,“ míní Bohuslav Špaček. Jak autorka obalu limitované edice pro pivovar Svijany, tak její učitel byli přítomni pátečního vyhlášení. Jan Činčera zdůvodnil v katalogu Mladého obalu udělení ceny následujícím způsobem: „Její obal Svijany je velmi minimalistický ať už z hlediska grafiky, tvaru nebo materiálu. Jen drobným přepracováním již vyrobeného obalu-tubusu je vytvořen úplně jiný objekt, který slouží jako dárkové balení na jednu lahev a půllitr piva.“

Pro autorku je rok před maturitní zkouškou ocenění nesmírně cenné. Úspěšní soutěžící z Mladého obalu se totiž velmi často v oboru uplatní a pracují jako úspěšní designéři. Ve svém hodnocení Nikola Marková uvedla, co ji vedlo k netradičnímu zpracování obalu pro „národní nápoj“ většiny Čechů. „V jednoduchosti je krása, to jsem slýchala už od mala, proto se i můj obal nese v tomto duchu. Podle mého názoru žádný muž nepohrdne stylově zabaleným pivem. Celý obal je do válcového tvaru. Hlavní a obalovou časti je tubus, ze kterého vyčnívá ucho od půllitru. Plní tak funkci lepšího přenosu. Do půllitru je zasazeno lahvové pivo. Vše je vyplněno kartonovými výztužemi, aby nedošlo k vnitřnímu poškození.“

Mgr. Jan Pokorný