PARDUBICKÝ KRAJ – Přes padesát tisíc nekolkovaných cigaret odhalili celníci za pomoci služebního psa v konstrukci automobilu. Únik na spotřební dani dosahuje částky 140 tisíc korun českých.

Dne 12. října zastavili pardubičtí celníci bílou dodávku s polskou registrační značkou, v níž cestovali dva muži ve věku 53 a 32 let. Na otázku, zda vezou zboží, které by podléhalo spotřebním daním, clu nebo zákazům a omezením, oba svorně odpověděli, že cestují do Německa a nic nevezou.

Na první pohled se ve vozidle nevyskytovalo nic podezřelého. Fenka belgického ovčáka  Cora, vycvičená  na vyhledávání tabáku, však ukázala opak. Označila totiž přední část vozidla. Na inkriminovaném místě se nacházelo rezervní kolo. Po jeho odmontování se ukázalo, že je napěchované krabičkami cigaret bez platné tabákové nálepky.

Cora svým chováním dávala najevo, že cítí tabák i nadále. Celníci tedy odšroubovali přední nárazník, světla a blinkry. Cigarety našli rovněž v podbězích, pod palubní deskou a v podlahové dutině karoserie. Na různých místech v autě bylo ukryto celkem 2 724 krabiček bez tabákových nálepek, což čítá 54 480 kusů cigaret.

Jako majitel se k tabákovým výrobkům doznal starší z mužů. Hlídce tvrdil, že je nakoupil v Polsku a veze je známému do Německa. Za převoz měl prý slíbeno 1000 zlotých. Jelikož nepředložil doklad o zdanění a krabičky nebyly označeny platnou tabákovou nálepkou, celníci cigarety zajistili a vyčíslili daňový únik ve výši 140 000 korun českých.

Tento případ nelegálního převozu většího množství tabákových výrobků je pro pardubické celníky již třetím v letošním roce. V květnu se jednalo o kontraband 80 kilogramů tabáku a více než 20 tisíc cigaret, v dubnu jich našli 72 tisíc kusů.

por. Ing. Václav Kánský
tiskový mluvčí

Komentář