foto: HZS Pardubického kraje

PARDUBICKÝ KRAJ – Meteorologové varovali před silnými bouřkami. Pardubický kraj zasáhla bouřka v úterý 29. června po 22. hodině. Místy nás potrápil přívalový déšť s úhrny kolem 50 mm a někde byly nárazy větru až kolem 90 km/h, někde kroupy.

Nárazy větru skutečně lámaly větve a vyvracely stromy. Krajské operační a informační středisko hasičů začalo nabírat velké množství událostí. Ještě není celkově sečteno, ale v rozmezí úterní 22. hodiny po poslední červnové ráno – 6. hodin eviduje operační středisko hasičů celkem 223 událostí. Nejprve bouřka útočila v okolí Seče, Třemošnice a mířila na ostatní okresy – Pardubice, Svitavy a Ústí nad Orlicí.

Zásahy hasičů dle okresů od 22 hodin do 6 hodin:
Pardubice 46
Chrudim 46
Svitavy 59
Ústí nad Orlicí 72

Zřejmě největší událostí bude pád stromu na cyklistu, který v noci při bouřce projížděl na kole u slepého ramene Labe v Pardubicích. Padající strom cyklistu zranil. Na místě zasahovali zdravotníci ze zdravotnické záchranné služby a jednotka hasičů z Pardubic.

Z 90 % událostí se jednalo zejména o pády stromů na komunikace, garáž, chatu, nebo dráty elektrického vedení. Dále hasiči likvidovali spadlé celé sloupy elektrického vedení.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí