ÚSTÍ NAD ORLICÍPolicisté z oddělení hlídkové služby zastavili při běžné silniční kontrole ve večerních hodinách v Ústí nad Orlicí osobní vozidlo značky Ford Fiesta, kterému nesvítilo levé přední světlo. Dvaatřicetiletá řidička předložila ke kontrole doklady potřebné k řízení i provozu vozidla. Vzhledem k nouzovému stavu a zákazu vycházení po jednadvacáté hodině se rozhodli zkontrolovat celou osádku vozidla. Třiatřicetiletý spolujedoucí otevřel dveře vozu a začal policisty verbálně urážet a to slovy: „Běž do p**i, vy jste šašci, zm**i“. Jeden z policistů muže vyzval, aby předložil občanský průkaz. Jelikož odmítal svou totožnost prokázat a v agresivním jednání pokračoval, jménem zákona ho vyzvali, že pokud výzvy neuposlechne, bude za použití donucovacích prostředků zajištěn. Muž na tuto výzvu reagoval slovy: „Běž do p**e“. Řidička se opakovaně snažila muže přimět, aby s policisty spolupracoval. Což neučinil. Policista ho opakovaně vyzval: „Jménem zákona vás vyzývám, abyste vystoupil z vozidla, jinak proti vám budou použity donucovací prostředky“. I přes tuto výzvu odmítal vystoupit z vozidla a proto ho za použití donucovacích prostředků zjistili. U muže pomocí dechové zkoušky na alkohol naměřili 1,59 promile alkoholu v dechu. Po zjištění totožnosti a zaevidování přestupkového jednání jeho omezení na svobodě ukončili.

Muž je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku. Za neuposlechnutí výzev policistů a znevážení postavení při výkonu jejich pravomoci ho oznámili správnímu orgánu k projednání. Za tento přestupek mu správní orgán může uložit pokutu do 10 tisíc korun.

Další dvě spolujedoucí osoby měly při kontrole doklady v pořádku.

Z uvedeného případu vyplývá ponaučení: vulgarismy do jakékoliv komunikace nepatří a neuposlechnutí výzvy řeší policisté zákonným způsobem, který nemusí být pro osobu nejpříjemnější.