Foto PČR, 8.1.2019 České Petrovice – Klášterec nad Orlicí

PARDUBICKÝ KRAJ – V tomto období nám zima ukazuje svoji sílu v podobě velkých přívalů sněhu, ale i dešťových přeháněk. Počasí se někdy střídá velmi rychle a v jedné části kraje není stejné jako na druhém konci. Z tohoto důvodu apelujeme na řidiče dopravních prostředků, aby vždy před jízdou zvážili své řidičské schopnosti a pokud nutně vyjíždět nemusí, jízdu odložili. Málo zkušeným řidičům může i sebemenší pokrývka sněhu na komunikaci činit velké problémy. Naopak řidiči, kterým dynamická jízda problémy nečiní, často v důsledku nepřizpůsobení rychlosti jízdy končí mino silnici.

Úplnou samozřejmostí je řádně očištěné vozidlo od sněhu a ledu, zejména, aby řidič měl dobrý výhled z vozidla a také, aby zbytky sněhové pokrývky nepoškodily ostatním účastníkům silničního provozu vozidla, případně nezranily chodce.

Nejčastější oznámení o dopravních nehodách nám přichází vždy v ranních hodinách, kdy se lidé přepravují do zaměstnání nebo vozí své děti do škol.

Pokud je na některých úsecích komunikací dopravní značka přikazující vjezd pouze se sněhovými řetězy, tak by řidiči měli tuto příkazovou značku respektovat. „Značka přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Povinnost se nevztahuje na vozidla, která jsou vybavena pneumatikami s protiskluzovými hroty.“

Jízda na letních pneumatikách je hazard s životem a zdravím řidiče, spolujedoucích a s životy a zdravím ostatních účastníků silničního provozu. V období od 1.11. do 31.3. platí, že pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám výskyt výše uvedeného předpokládat musí řidič použít vozidlo se zimními pneumatikami, kdy hloubka dezénu musí být nejméně 4 mm a u vozidla převyšující 3500 kg nejméně 6 mm.

Řidiči neberte tato upozornění na lehkou váhu, ušetříte si tím mnoho starostí.

Pokud již dojde k dopravní nehodě, při které vznikla škoda na některém ze zúčastněných vozidel převyšující 100 tisíc korun, nebo došlo ke zranění osoby, případně vznikla škoda třetí osobě jsou účastníci nehody povinni ohlásit tuto skutečnost policii. V ostatních případech by si měli vyplnit společný záznam o dopravní nehodě a tento předat pojistiteli.

por. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí

Komentář