ilustrační foto

PARDUBICKÝ KRAJ – Ve čtvrtek 31. května se U Koupaliště v Litomyšli bude od 9 hodin rozhodovat o tom, který z týmů dokáže nejrychleji, a hlavně nejkvalitněji poskytnout pomoc zraněným při simulované dopravní nehodě.

Při dalším regionálním ročníku soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod se představí družstva z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Úkolem každého týmu je bezpečně a efektivně vyprostit v časovém limitu zraněnou osobu z havarovaného vozidla. Součástí vyproštění je i poskytnutí první před lékařské pomoci a transport na místo simulující vozidlo zdravotnické záchranné služby.

Pro každé družstvo je připraven odlišný scénář. Počínání soutěžních týmů během simulovaného zásahu budou sledovat kvalifikovaní rozhodčí z řad hasičského záchranného sboru. Rozhodčí zhodnotí zásah a vyproštění zraněné osoby ve třech oblastech – taktika, technika provedení zásahu a poskytnutí první před lékařské pomoci.

Mezi hlavní kritéria hodnocení tedy patří v oblasti taktiky především velení u zásahu, spolupráce celého týmu, bezpečnost práce; v oblasti techniky pak ovládání vyprošťovacích zařízení, způsob využití různých ochranných prostředků na přímou ochranu zraněné osoby a vyproštění zraněného včetně zajištění životně důležitých funkcí a fixace vyprošťovaného.

Vyprošťování u dopravních nehod je vysoce specifickou činností. Jediní, kdo tyto speciální záchranné činnosti vykonávají, jsou hasiči.

Přijďte povzbudit družstva hasičů i Vy!

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Komentář