160919_vikend-ve-znameni-dopravnich-nehod-a-pozaru
Foto: HZS Pardubického kraje, požár OA Pardubice

HZS Pardubického kraje, územní odbor Chrudim

Do Předhradí vyjížděli 17. září v 12.31 hodin hasiči z Hlinska a Skutče. Motocyklista se spolujezdcem zde narazili do svodidel. Dvě osoby utrpěly zranění. Na místo přiletěl i vrtulník Letecké záchranné služby, který spolujezdce transportoval do nemocnice. Motorkář byl převezen sanitním vozem do nemocnice. Silnice byla po dobu odstraňování následků nehody uzavřena. Hasiči odstraňovali následky kolize a poté řídili provoz v místě nehody.

Na silnici z Trhové Kamenice do Rohozné směřovaly v sobotu 17. září v 15.07 hodin hasičské vozy z Hlinska i Nasavrk. Došlo zde ke kolizi automobilu, který skončil v příkopu a na boku.

Při nehodě byly zraněny tři osoby. Silnice I. třídy byla v době nehody neprůjezdná. Hasiči pomáhali zdravotnické záchranné službě s ošetřením zraněných osob. Po došetření nehody policisty byla doprava v místě nehody řízena kyvadlově. Po odstranění následků nehody se hasiči vrátili zpět na své stanice.

HZS Pardubického kraje, územní odbor Ústí nad Orlicí

V sobotu 17. září v 16.56 hodin zasahovali hasiči z Lanškrouna na silnici v Lanškrouně, v části obce Dolní Třešňovec u nehody osobního vozu, se kterým řidič narazil do stromu. Hasiči museli ze zcela zdemolovaného vozu ihned po příjezdu vyprostit dvě zaklíněné osoby. Jedna osoba svému zranění na místě podlehla. Druhá osoba byla vrtulníkem Letecké záchranné služby transportována do nemocnice. Odstraňování následků nehody trvalo až do 22.07 hodin.

HZS Pardubického kraje, územní odbor Chrudim

V Prosetíně zasahovaly v sobotu 17. září v 22.45 hodin jednotky hasičů z Hlinska a Skutče. S osobním vozem tady narazil do stromu řidič osobního vozu. Zaklíněného řidiče museli z vozu vyprostit hasiči pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Vyproštění řidiče bylo velmi náročné. Ihned poté museli hasiči připravit plochu pro přistání vrtulníku Letecké záchranné služby, kterým byl pacient transportován do nemocnice. Odstraňování následků trvalo až do 01.58 hodin.

HZS Pardubického kraje, územní odbor Svitavy

Za jízdy začal v sobotu 17. září kolem 22 hodin hořet osobní automobil v Osíku. Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Litomyšle. Událost byla na operační a informační středisko hasičů oznámena v 22.19 hodin. Hasiči požár zlikvidovali v 22.31 hodin. Plameny poničily zejména motorový prostor. Hasiči nasvítili místo události pro vyšetřovatele, který předběžně stanovil jako příčinu vzniku požáru technickou závadu v motorovém prostoru. Škoda byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.

HZS Pardubického kraje, územní odbor Pardubice

Na Hůrka v Pardubicích vyjížděli v sobotu 17. září v 23.40 hodin hasiči. Došlo zde k požáru osobního vozidla. Průzkumem bylo zjištěno, že ale hoří dva automobily. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 23.56 hodin a zcela zlikvidován byl za dalších deset minut. Na místo byl povolán speciálně vycvičený pes na vyhledávání hořlavých kapalin. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování. Plameny zničily nejen dva odstavené automobily, ale i omítku objektu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.

V neděli 18. září v 4.15 hodin zasahovali hasiči v ubytovně Na Hůrkách, kde došlo k požáru nábytku na chodbě ubytovny. Na místě zasahovaly jednotky z Pardubic, Sezemic, Starého Hradiště a Lázní Bohdanče.

Požár hasiči dostali pod kontrolu v 4.29 hodin a zcela ho zlikvidovali v 4.38 hodin. Z ubytovny muselo být včas evakuováno 26 osob pomocí vyváděcích masek, ale i improvizovaných ochranných pomůcek. Hasiči po zlikvidování požáru zakouřené prostory odvětrali a evakuované osoby se mohly vrátit zpět do svých pokojů. Škoda byla předběžně vyčíslena na 200 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek v předběžné výši 1 milion korun. Příčina vzniku požáru je vyšetřována. Na místo byl povolán speciálně vycvičený pes na vyhledávání hořlavých kapalin.

Hasiči z Holic a hasiči z Dašic zasahovali v neděli 18. září v 13.30 hodin u dopravní nehody dvou osobních vozidel v Dašicích. V místě nehody bylo pět osob, z toho dvě osoby utrpěly zranění. Hasiči u automobilů odpojili autobaterie, aby nedošlo k požáru vozidel a zajistili je tak, aby z nich neunikaly provozní náplně. Poté se jednotky vrátily zpět na stanice.

Do Koles u Kladrub nad Labem vyjížděly v neděli 18. září v 15.05 hodin čtyři jednotky hasičů (profesionální z Přelouče a dobrovolné jednotky z Kladrub nad Labem, Bílých Vchýnic a Řečan nad Labem). Hořel zde les o rozloze přibližně 500 m2. Výška stromů byla kolem 3 m. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 15.27 hodin a v 16.14 hodin byl požár zcela zlikvidován. Škoda byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun a uchráněné hodnoty jsou předběžně vyčísleny na 1 milion korun. S největší pravděpodobností se jednalo o nedbalost.

V neděli 18. září v 17.31 hodin zasahovali hasiči na vlakovém nástupišti v Přelouči. Na místo přijely jednotky profesionální z Přelouče a dobrovolné jednotky z Břehů, Přelouče a Zdechovic a jednotka SŽDC Nymburk. Hořel trakční motor na lokomotivě osobního vlaku. Při události nebyl nikdo zraněn a provoz na trati nebyl zastaven. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností závada na elektrickém motoru.

HZS Pardubického kraje, územní odbor Pardubice

V Němčicích také zasahovali hasiči v neděli 18. září v 18.13 hodin. Na hladině řeky Labe se totiž objevila olejová skvrna. O situaci byli informováni i pracovníci Povodí Labe a životního prostředí. Hasiči na vodní hladinu v Kuněticích postavili nornou stěnu, aby mohli zachytit všechny nečistoty, které se na Labi objevily. Do ranních hodin místo střežili dobrovolní hasiči ze Starého Hradiště. Do rána se u norných stěn zachytil pouze jemný a tenký film ropné skvrny. Jemný film ropné skvrny byl posypán sorbentem a z hladiny odebrán. Po dohodě s pracovníky České inspekce životního prostředí i Povodí Labe byla v pondělí 19. září v dopoledních hodinách byla norná stěna z hladiny stažena. Událost byla ukončena v 10.30 hodin.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

[wzslider autoplay=“true“]

Komentář