PARDUBICKÝ KRAJ – Pardubičtí celníci se při silničních kontrolách zaměřili na cigarety bez platných tabákových nálepek. Tři občané z Ukrajiny jich převáželi v tajných schránkách více než devět tisíc kusů.

Celníci před několika dny kontrolovali autobus jedoucí z Ukrajiny. Aby jej dokázali zastavit, byli nuceni změnit své původní stanoviště, sjel totiž z předpokládané trasy. Měl k tomu důvod. Tři osoby sebou vezly cigarety s ukrajinskými kolky. Část z nich cestující ukryli ve speciálně upraveném kufru s dvojitým dnem, krabičky schovali také do rukávů mikiny, nastrkali je do bot a pod podšívku kufru. Jeden vynalézavý pasažér dokonce vystrčil větracím otvorem ukrajinské kuřivo v textilní tašce a igelitovém pytli na střechu autobusu. Zavazadlo s cigaretami se také našlo pod sedadlem se ženou a malým dítětem, bylo to na opačné straně, od místa, kde seděl jejich majitel.

Jelikož celkem 454 balíčků s 20 cigaretami, nebylo opatřeno platnými tabákovými nálepkami, celníci je zajistili a případ prošetřují. Prokáží – li, že nezákonným jednáním byla naplněna skutková podstata trestného činu, viníkovi hrozí odnětí svobody až na tři léta. V opačném případě připadá v úvahu pokuta 100 000 Kč s tím, že celní správa bude dále vymáhat úhradu dlužné spotřební daně a ostatních poplatků, které dosáhly částky kolem 30 tisíc Kč.

Celníci budou v obdobných kontrolách pokračovat. Letos se jedná již o třetí případ nezákonné přepravy neznačených cigaret mezinárodním autobusovým spojem. V lednu a únoru jich pašovali ukrajinští řidiči 11 100 ks v osobních zavazadlech a ve speciálně upravené vestě.

por. Ing. Václav Kánský
tiskový mluvčí

Komentář