PARDUBICKÝ KRAJ – V sobotu 18. dubna měli pardubičtí celníci své kontrolní stanoviště na sjezdu z dálnice D11 u obce Libišany. Zastavili tam dodávku s ukrajinskou registrační značkou, ve které cestoval manželský pár a 63letý muž ukrajinské státní příslušnosti. Na otázku celníků, zda vezou zboží, které by podléhalo celnímu dohledu, dvaačtyřicetiletý řidič odpověděl, že ne. Mezi zavazadly však upoutala jejich pozornost napěchovaná nákupní taška. Po jejím otevření se ukázalo, že je plná krabiček s cigaretami opatřenými ukrajinskými kolky. Celkem napočítali 608 krabiček cigaret značek L&M Blue a L&M Red, Winston Slim a Marlboro Touch, což představuje 12 160 kusů „kuřiva“. Jelikož nebyly opatřeny platnou tabákovou nálepkou, celníci je zajistili.

Celní správa nyní případ šetří. Vzhledem k tomu, že je řidič v podmínce, zahájila úkony trestního řízení. K vlastnictví cigaret se ale nakonec přiznala jeho žena, která bude muset uhradit státu dlužnou spotřební daň, která nyní činí 2,37 Kč za cigaretu. Za držení neznačených tabákových výrobků jí hrozí také pokuta, a to až milion korun.

Pardubičtí celníci nacházejí neznačené cigarety také ve vlaku. O dva dny dříve totiž kontrolovali na trase Olomouc – Česká Třebová 78letou paní ze Šumperska, která ve své nákupní tašce na kolečkách ukrývala 2 000 kusů cigaret značek Marlboro a Camri. Nakoupila je prý v Ostravě od neznámé osoby pro sebe a některé členy rodiny.

V únoru letošního roku hlídka pardubických celníků zjistila podloudnou přepravu cigaret bez platných kolků také v linkovém autobusu jedoucím do ČR z Ukrajiny. Jeho řidič ukrajinského původu pašoval pod sedadly a na těle ve speciálně upravené vestě celkem 5 900 kusů cigaret.

por. Ing. Václav Kánský
tiskový mluvčí

Komentář