ilustrační foto

PARDUBICKÝ KRAJ – V roce 2017 pardubický celní úřad významně zasáhl proti dovozu a distribuci plagiátů.  Celníci zadrželi při celním odbavení a v kamenných obchodech celkem téměř 60 000 kusů padělků značkového zboží za 45 milionů korun. Nejčastěji narazili na hračky a obuv. Nejvyšší škodu by majiteli značky způsobil prodej napodobenin ložního prádla, a to 10 milionů korun. Proti tomu v roce 2016 celní orgány řešily nejvíce kusů padělků osvěžovačů vzduchu, tužkových baterií, holících čepelek, kleštiček a sad na manikúru.

Při kontrolách více než 5 000 silničních a kolejových vozidel celníci zajistili 160 000 cigaret a přes 100 kilogramů tabáku bez kolků, přičemž více než 50 000 cigaret odhalili v důmyslných skrýších karoserie dodávky. Zabývali se také nelegálními převozy osmi tisíc litrů minerálních olejů a 110 litrů nezdaněných lihovin.  Za minulý kalendářní rok vypátrali také přes dvacet tisíc tablet léků zneužívaných na výrobu pervitinu, více než 12 500 gramů marihuany a dalších drog, jako jsou extáze, hašiš, pervitin a LSD.  Zásilku několika tisíc tablet pašeráci dokonce ukrývali v na první pohled originálním balení pracího prášku nebo v mletém masu.

Celníci v Pardubickém kraji vloni realizovali 44 kontrol se zaměřením na zaměstnávání zahraničních pracovníků a odhalili při nich 38 porušení, čímž dosáhli 90% úspěšnosti. Z celkových 54 kontrolovaných osob z mimounijních zemí jich 23 nemělo příslušné povolení k zaměstnání v tuzemsku. 83 ze 116 prověřovaných pracovníků nesplnili informační povinnost ke krajské pobočce úřadu práce. Na některých akcích spolupracovaly s celní správou oblastní inspektorát práce a Cizinecká policie České republiky. Co se týká počtu kontrol, loňský rok ve srovnání s rokem předchozím vykazuje téměř poloviční hodnoty, a to z důvodu výkonu nových dozorových kompetencí v oblasti hazardních her a evidence tržeb.

Pracovníci celního úřadu povedli za 12 měsíců loňského roku v rámci evidence tržeb celkem 344 kontrol, z nichž 109 jich skončilo s pozitivním zjištěním. Kontrolní hlídky odhalily, že podnikatelé ve 106 případech nevystavili účtenku a v 60 případech neodeslali data o platbě finanční správě. V 22 provozovnách pak chybělo informační oznámení. Na třech místech dokonce nebylo vůbec žádné zařízení na evidenci tržeb a zasílání dat o platbách v hotovosti, za což celníci nařídili provozovny uzavřít, neboť se jednalo o závažné porušení zákona.

V oblasti kontrol hazardních her pardubičtí celníci provedli v roce 2017 60 kontrol, z nichž 29 bylo pozitivních. Zajistili dva  hrací automaty.

por. Ing. Václav Kánský
tiskový mluvčí