PARDUBICKÝ KRAJ – Celníci z Pardubického kraje mohou být spokojeni. V loňském roce vybrali na cle a daních přes čtyři miliardy korun. Což je téměř o miliardu a půl více než v roce předchozím. Na celorepublikovém nárůstu výběru cel a daní se celní úřad podílel téměř polovinou.  V  městě perníku tvoří nejvýznamnější položku v oblasti spotřebních daní SPD z minerálních olejů. Celní úřad za ně vloni vyinkasoval více než 3,6 miliardy korun. Rok před tím to byly 2,2 miliardy korun. Výběr této daně se tak meziročně zvýšil o 1,4 miliardy korun. Jen za motorovou naftu se částka vyšplhala přes dvě a půl miliardy korun. Spotřební daň z benzínu pak dosáhla více než 600 milionů korun. Zbývajících 500 milionů korun připadá na směsi minerálních olejů a ostatní minerální oleje.

Celníci vidí jako důvod takového nárůstu vhodnost místního prostředí pro podnikání s těmito komoditami. Z minulosti je v regionu několik prázdných areálů s technologiemi pro tyto účely. Stávající nebo nové subjekty v nich rozjíždí své aktivity a navyšují tak objemy obchodů s pohonnými hmotami. Za rok 2014 spotřební daň z vína, piva, lihu a lihovin, tabákových výrobků a energetické daně činí dohromady 146  milionů korun, proti roku 2013 je to o 65 milionů korun méně. Hlavní příčinou tohoto poklesu je utlumení obchodních aktivit několika firem podnikajících s tímto vysoce zdanitelným zbožím.

V Pardubickém kraji se celníci zabývají také správou cla při dovozu zboží ze zemí mimo EU, vloni vybrali 252 milionů korun.  Rok 2014 ve srovnání s rokem předchozím tak přinesl o 89 milionů korun vyšší zůstatek na příslušném účtu. Domnívají se, že tomu tak je z důvodu nárůstu počtu dovozů skoro o 40 %.

por. Ing. Václav Kánský
tiskový mluvčí

Komentář