LANŠKROUN – Obyvatelé města budou v nadcházejících volbách do obecních zastupitelstev vybírat z kandidátek devíti hnutí a stran. Dvě sdružení mohla být zaregistrována až poté, co nasbírala potřebný počet podpisů. Jak “Společně pro Lanškroun”, tak “Demokratické fórum” této podmínce vyhověly. Objevila se však informace, že údajně mělo dojít k trestnému činu. “Zaměstnankyně registračního úřadu při kontrole petičních archů zjistily, že petiční arch vložený do jedné z volebních stran není originální listinou a v části se shoduje s petičním archem vloženým do druhé volební strany,” sdělil OIK TV tajemník Městského úřadu Lanškroun Jaroslav Brandejs.

Dotčené archy byly předány orlickoústeckému okresnímu státnímu zastupitelství, které vyšetřením případu pověřilo policii. Neznamená to však, že se hlasovací lístky s kandidáty nezávislých sdružení nebudou tisknout. “Já pevně věřím a doufám, že celá věc bude mít jednoduché a logické vysvětlení. I přes tyto skutečnosti obě strany splnily potřebný počet podpisů pod petičními archy a byly řádně zaregistrovány,” řekl Jaroslav Brandejs.

My jsme se vypravili do Lanškrouna, abychom od představitelů z trestného činu nařčených sdružení zjistili, jaké je jejich stanovisko. “Rádi bychom sdělili, že obě hnutí postupovala při sbírání podpisů pro petiční archy souběžně. A my si nejsme vědomi žádného porušení zákona,” uvedl lídr kandidátky “Společně pro Lanškroun” Zdeněk Koutník.

Jindřich Marek, lídr kandidátky “Demokratického fóra”, OIK TV potvrdil, že byl Policií ČR vyzván k podání vysvětlení. Při této příležitosti nahlédl do inkriminovaného dokumentu. “U údajně zkompromitovaných podpisů máme jistotu, že jsou v pořádku, neboť máme od konkrétních lidí čestné prohlášení, že to podepsali,” odmítl veškeré pochybnosti Jindřich Marek.

Podle našich informací nebylo zatím vyšetřování uzavřeno. S jeho výsledky Vás tak seznámíme v další reportáži.