ORLICKOÚSTECKO – Máte už plány na 5. a 6. října? V uvedeném termínu je naplánováno konání komunálních voleb. Lidé nejen z našeho regionu v nich rozhodnou, jakým směrem se bude jejich město či obec ubírat v letech 2018 až 2022.

V České Třebové se o hlasy voličů uchází 8 politických subjektů, což je o 2 více než v roce 2014. Jedničku na hlasovacích lístcích si vylosovalo nové seskupení 27 statečných. Dvojku má Koalice pro Českou Třebovou. Trojka patří komunistům. Čtyřku by si měli zapamatovat voliči Nestraníků. Pětka připadla dalším nováčkům, tedy České pirátské straně. Sociální demokraté mají šestku a sedmička má přinést štěstí Třebovákům pro zdraví a sport. Osmero kandidujících stran a hnutí uzavírá ODS. Ve městě s kohoutem ve znaku bude mít zastupitelstvo 27 členů. V jeho řadách by se teoreticky mohli potkat pětaosmdesátiletý Jiří Paulík z KSČM a osmnáctiletý Pirát Dalibor Beneš.

O posty na lanškrounské radnici usiluje 9 stran a hnutí. Pod číslem jedna se skrývá nové uskupení Společně pro Lanškroun. Dvojku mají rovněž nováčci, tedy Strana soukromníků ČR. Trojku má Lanškrounské fórum. Čtyřka patří občanským demokratům. Pětku si vylosovalo ANO 2011 a šestku ČSSD. Třetím novým hnutím je Demokratické fórum, které má číslo sedm. Osmým subjektem jsou komunisté a devítku má KDU-ČSL. Lanškrounské zastupitelstvo bude mít jednadvacet členů. O jeden rok méně je nejmladšímu kandidátovi, jímž je Jakub Vybíral za ANO 2011. Kmetem je třiaosmdesátiletý Josef Krátký z KSČM.

O dva subjekty, na celkem 10, narostl počet v Ústí nad Orlicí. Tam patří jednička komunistům a dvojka hnutí Ústí 2014. Pod číslem tři následují Oušťáci. Čtyřka připadla Straně soukromníků ČR. Novým seskupením je Změna pro Ústí s číslem pět. Stejně jako v předchozích městech i v Ústí nad Orlicí mají šestku sociální demokraté. Sedmičku určil los občanským demokratům. Osmičku a devítku mají nové subjekty, konkrétně Ústí žije a Česká strana národně sociální. Desítku by si měli poznačit voliči KDU-ČSL. Do orlickoústeckého zastupitelstva usedne 27 lidí. Možná se dostane i na šestaosmdesátiletého Oušťáka Jiřího Ehla. Benjamínkem je devatenáctiletý Bohumil Petráněk z České strany národně sociální.

Komentář