foto: Město Ústí nad Orlicí / Lukáš Prokeš

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – U příležitosti 74. výročí osvobození Československa a ukončení 2. světové války proběhlo v úterý 7. května u Památníku odboje, v Parku Československých legií a na ústeckém hřbitově kladení věnců. Pietního aktu se tradičně zúčastnili zástupci našeho a okolních měst, vojenské správy, Československé obce legionářské, Svazu bojovníků za svobodu a zástupci Sdružení válečných veteránů České republiky. Za město Ústí nad Orlicí položili věnce starosta Petr Hájek, místostarosta Jiří Preclík a tajemník úřadu Marcel Klement.

Co jste možná nevěděli o 8. květnu:

8. května 1945 byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa, a proto se tento den považuje za konec druhé světové války. Ta vstoupila v platnost 8. 5. ve 23:01 hodin středoevropského času, což odpovídá první minutě 9. května času moskevského. Z toho jednoduchého důvodu na západě probíhaly oslavy 8. května a v Sovětském svazu 9. května.

V Československu se několik let nemohli politici rozhodnout, jaké datum státního svátku zvolit. V úvahu připadal také 5. květen – den, kdy začalo Pražské povstání. Teprve v roce 1951 se poslanci dohodli, že se bude slavit 9. květen – Den osvobození Československa Sovětskou armádou.

Po sametové revoluci, ještě dřív, než proběhly první demokratické volby, vznikla potřeba vyřešit státní svátky. V této době získal svátek jiný název – Den osvobození od fašismu, aby v něm byli obsaženi všichni osvoboditelé.

Již v roce 1990 vystoupil tehdy poslanec Miloš Zeman s návrhem, aby bylo datum svátku přesunuto na 8. května. Oficiální historici obhajovali názor, že obě data jsou legitimní, neboť jde o záležitost časového posunu, nicméně napodruhé a po bouřlivé diskuzi tento návrh prošel. 8. květen se stal státním svátkem s názvem Den osvobození od fašismu.

Zdroj: http://svatky.centrum.cz