foto: Pardubický kraj

LANŠKROUN – Pardubický kraj má v Lanškrouně řadu krajského majetku. Na jeho stav a potřeby se v rámci své pracovní návštěvy přijel podívat 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který má právě majetek kraje ve svém portfoliu.

„Jedná se zejména o silnice a školy. K nim v poslední době přibyla i budova gymnázia, která potřebuje investice a dosud byla ve vlastnictví města. Letos chceme začít chemickým ošetřením trámů v krovu, které jsou napadené broukem tesaříkem. Pak bude následovat kvalitní připojení na internet, což bývá v některých starších budovách problém. V dalších letech se dáme i do celkové rekonstrukce střechy,“ sdělil Línek.

Starosta města Radim Vetchý představil Romanu Línkovi stavbu nové městské polikliniky, která by ve dvou etapách měla splnit požadavky na místní ordinace. „Část staré polikliniky jsme ubourali a stavíme novou budovu. Po přestěhování lékařů pak zbouráme zbytek a postavíme i přední část zcela novou,“ řekl Vetchý.

V současné době Pardubický kraj dokončuje také rekonstrukci silnice II/315 od Skuhrova ke kruhové křižovatce v Lanškrouně z evropského projektu za více jak 115 milionů korun. Předána bude na podzim.

„Snažíme se městu pomáhat i s dotacemi do sportu a infrastruktury cestovního ruchu. To je vidět například u Lanškrounského rybníka, ze kterého se stává oblíbené rekreační a sportovní středisko,“ poznamenal Roman Línek. „Máme tu půjčovnu lodiček a paddleboardů, je tu nové molo a dobře fungující restaurace. Chtěli bychom tu umělou hrází oddělit určitou část, kde plánujeme vybudovat biotop s kořenovou čističkou na koupání v čisté vodě,“ přestavil Radim Vetchý další plány.

Hovořili jsme také o spolupráci s místním muzeem, které nyní slaví 30 let své činnosti a vydává k tomuto výročí knížku. Každoročně přidáváme městu prostředky na renovaci některých předmětů pro muzeum, většinou je to nábytek, různé skříně, příborník pro císaře, který tu řídil vojenské manévry, a loni to zase byla barokní truhla. Podílíme se i na opravách drobné historické architektury, jako jsou různé křížky a boží muka, v plánu je i křížek na náměstí Aloise Jiráska,“ dodal Línek.

Komentář