ilustrační foto, Kateřina Frimlová, Ondřej Hloušek, studentská demonstrace, kterou uspořádali studenti orlickoústeckého gymnázia 16. května 2019

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Již více jak měsíc se konají po celé republice demonstrace upozorňující na střet zájmů premiéra Andreje Babiše a jeho snahu ovlivňovat nezávislost české justice. V Ústí nad Orlicí se k celostátní vlně protestů připojili nejprve studenti středních škol v čele s místními gymnazisty, kteří ve čtvrtek 16. května zaplnili veřejné prostranství Kociánka. O necelý měsíc později zvedají pomyslnou rukavici také „dospěláci“. V úterý 11. června svolávají demonstraci na ústecké Mírové náměstí a připojí se tak k aktivitě spolku Milion chvilek pro demokracii.

Podpoří další města v okolí

Zatímco v okolních městech – České Třebové, Lanškrouně, Letohradu, Chocni, Žamberku, Králíkách či Litomyšli – se demonstrace již konaly a podobnou aktivitu vyvinuly také některé obce v regionu, ústečtí občané se k tomuto kroku dlouho odhodlávali. Navázat na studenty a podpořit jejich aktivitu se rozhodl Spolek pro organické Ústí. Jeho předseda Petr Kulhavý vysvětluje důvody následovně: „V politice se za poslední roky posunuly hranice toho, co je ještě akceptovatelné, slušné a morální. Ve spolku cítíme, že je důležité vyjádřit veřejně svůj názor, postavit se za určité hodnoty, protože pokud mlčíme, demagogie, agresivita, napadání novinářů a lež se jakoby stávají normou. Proto svou aktivitou podpoříme ty, kteří hlas zvedají již mnoho týdnů.“

Na Mírovém náměstí stanovili pořadatelé akce začátek na 18.30. Nyní se snaží oslovit vybrané osobnosti a celou akci co nejvíce propagovat. „Je to narychlo a živelné, což je u takové akce jistě normální. Kromě propagace se snažíme nyní vytvořit smysluplný program a zkoušíme zapojit některé autority, které mají vztah k našemu regionu. Vše podřizujeme tomu, že tato akce je čistě občanská apolitická aktivita,“ říká další z členů spolku Spousti Jaroslav Kopecký.

Vyrazí i na Letnou

Na úterním protestu se objeví řada místních, kteří již ochutnali atmosféru akcí v okolních městech a jsou rovněž pravidelnými návštěvníky celostátních demonstrací v Praze na Staroměstském a Václavském náměstí. Jedním z nich je pastor zdejší Jednoty bratrské Daniel Dostrašil. „Na náměstích, ať už pražských nebo na malých městech, je z účastníků cítit naděje na změnu a radost z překonání vlastní pohodlnosti a strachu. Demonstrace skutečně nejsou politické, ale hluboce lidské, objevuje se i nostalgické vzpomínání na rok 1989. Už kvůli tomuto zážitku občanského propojení mají společná shromáždění smysl,“ je přesvědčen duchovní.

Pořadatelé bez ohledu na výsledek akce nevylučují, že se pokusí zorganizovat společnou cestu na největší z demonstrací, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii svolává 23. června na pražskou Letnou. Organizátoři předpokládají, že se tak podaří výrazně překonat rekordních 130 tisíc návštěvníků Václavského náměstí ze 4. června. „Nevěřím, že Andrej Babiš odstoupí a sebekriticky vyhodnotí, že náš veřejný prostor zaplňuje jednou svou kauzou za druhou a není tak prostor na důležitější debatu o směřování Česka. Všichni ostatní politici, včetně těch podporujících tuto vládu, ale veřejný protest určitě vnímají a ovlivní jejich budoucí chování. Proto stojí zato jet na další demonstraci do Prahy,“ uzavírá za pořadatele ústecké demonstrace Petr Kulhavý a zve všechny Ústecké i přespolní na Mírové náměstí.

Kontaktní osoby: Petr Kulhavý (kulhavy@spousti.cz, 736 436 985), Jaroslav Kopecký (kopecky@spousti.cz, 603 162 675)

Spolek pro organické Ústí
Mgr. Jan Pokorný

 

Komentář