ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Podzimní návrat na Orlickoústecko měly TECHNOhrátky skutečně stylový – ve středu 2. října navštívily v Ústí nad Orlicí nejmodernější střední automobilní školu v Pardubickém kraji. Přesně 134 žáků z deseti základních škol zde poznávalo a zkoušelo činnosti, které jsou nezbytné pro úspěšný vstup kvalifikovaných odborníků do automobilního průmyslu, klíčového sektoru české ekonomiky. Ačkoliv vytrvalý déšť přinutil organizátory omezit některé připravené venkovní aktivity, náhrada byla dostatečně zajímavá a akční. Mnozí školáci tak mimo jiné viděli poprvé na vlastní oči i tank T54 vystavený v areálu dílen v Hylvátech.

„Střední škola automobilní v Ústí nad Orlicí je jednou z nejlepších v Pardubickém kraji, je nově opravená a má velice moderní technologie. Navíc poskytuje vzdělání v oboru, o který je v České republice dynamický zájem. Žáci, kteří si zde zvolí studijní zaměření, najdou v budoucnu bezproblémové uplatnění,“ řekl v rámci tradičního slavnostního zahájení ve školní tělocvičně Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje.

Příležitost i pro dívky

O kvalitě vybavenosti učeben a dílen se vzápětí přesvědčili žáci devátých tříd z Orlickoústecka a Svitavska. Tři speciální stanoviště byla přichystána v budově školy na Dukle, další tři také v areálu dílen v Hylvátech. Zaměřila se na seznámení s obory průmyslová ekologie, mechanik opravář motorových vozidel, silniční doprava, autotronik, autoelektrikář, karosář a autolakýrník. Už ani tolik nepřekvapilo, že v jednotlivých školních výpravách měly početné zastoupení dívky – v orlickoústecké „automobilce“ ostatně děvčata studují ve všech vyučovaných oborech.

„Už dávno neplatí, že technické profese jsou pouze pro chlapce. Naopak – vedou si v nich dobře také dívky a ženy. Pracují také v naší firmě a jsme připraveni přivítat i další zájemkyně,“ uvedla Kristýna Hrubešová, zástupkyně společnosti SOR Libchavy.

Průmyslovou ekologii prezentovali studenti

Názvy šesti pracovišť organizátoři označili výstižnými názvy, takže každý účastník už předem věděl, jaké aktivity ho tam čekají. Například stanoviště Jak to jedeš „posadilo“ školáky k trenažerům, Pit stop je zaměstnal demontáží a montáží všech čtyř kol na osobním vozidle, v Ekohrátkách poznávali kapaliny obsažené v autě a v Lakohrátkách prováděli nástřik barev pomocí šablon. Ti, kteří byli zklamáni, že se kvůli špatnému počasí tentokrát nesvezou ve vytoužené motokáře, se dočkali alespoň částečné náhrady v podobě jízdy na závodní dráze s modely aut.

„Velice zajímavá byla prezentace oboru průmyslová ekologie, který se na škole vyučuje teprve pět let. Nejen proto, že účastníky TECHNOhrátek důkladně prověřil ze znalosti třídění a recyklace odpadů, ale navíc tento obor představili sami studenti střední školy. Mimochodem – pokud jde v průběhu celé akce o výkony děvčat v tradičních ´mužských profesích´, tak ta se tentokrát předvedla ve výborné formě a v ničem nezaostávala. Statečně vrtala hliník, řádila na trenažerech i bojovala s filtry respirátoru. A například dívčí skupina z Výprachtic předčila suverénně při výměně kol většinu chlapeckých týmů,“ všiml si Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Tradiční velké ovocné dorty získali v soutěži manuální zručnosti žáci Základní školy Horní Čermná, ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?“ uspěla výprava Základní školy Riegrova ze Svitav.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Kontakt pro bližší informace:
Vladimír Zemánek
manažer projektu TECHNOhrátky
777 771 080
zemanek@klickevzdelani.cz