160817_HRADOZAMECKA NOC ZAMECEK U LANSKROUNA
foto: šermíři, .Z. Ledlová

RUDOLTICE – Letos se této celostátní akce se Zámečkem účastníme 27.8.2016 od 18.30 už po páté a musím říci, že tato akce má kladný ohlas, protože je to jednou za rok možnost vidět Zámeček osvětlený svíčkami. Z třetího patra je pěkný rozhled na osvětlené okolí města Lanškrouna i podhůří Orlických hor.

I letos přijde Bílá paní, a nově i čarodějnice, ve sklepení tradičně budou bojovat šermíři, letos z místní skupiny historického šermu Kronland, která se na Zámečku pomalu zabydluje, a návštěvníci její členy v kostýmech budou moci vidět častěji.

V minulých ročnících byla účast pěkná, a přišlo se podívat více návštěvníků než na některé i větší státní památky a jezdí lidé i z daleka, třeba z Prahy, nebo až ze severních Čech a to potěší. Návštěvníci si i letos budou moci pochutnat na barevných míchaných cocktailech, grilovaném masíčku i další nabídce kavárny a občerstvení pod věží.

Ta bude romanticky osvětlena svícemi a můžeme si představovat, jak i dříve okna zámku svítila do dálky, než byl zámek zbourán. Přístupné bude druhé i třetí patro bez omezení, první patro bývá při této akci uzavřeno, ale objeví se tam v okně Bílá paní.

Pod věží bude k poslechu i pro dobrou náladu hrát kapela Melisa až z Kutné Hory a i její členové se těší, že si Zámeček prohlédnou při nočním osvětlení.

Před věží jako tradičně budou bavit návštěvníky kejklíři skupiny Ascarya a také ve 22.00 hod. předvedou před věží ohnivou podívanou, která mívá vždy u návštěvníků úspěch.

Věž i sklepení budou přístupné návštěvníkům do půlnoci, aby se mohli přijet podívat i ti, kteří navštěvují tuto noc více památek nebo jedou z větší dálky. Vstupné není velké, děti 6-15 let platí jen 20 Kč, děti od 15 let a dospělí 40 Kč a mohou se opakovaně procházet po věži i sklepení, zakoupit si zámeckou pamětní minci, nové pohlednice a další drobnosti.

Srdečně zveme všechny, kteří mají rádi tuto celostátní akci NPU i k nám na Zámecký vrch u Lanškrouna, kde se jednou za rok rozsvítí všechna okna Zámečku.

Krasava Šerkopová