ORLICKOÚSTECKO – Pokrok moderních technologií zastavit nejde a to ví i Česká Třebová. Město spustilo aplikaci pro mobilní telefony, která obyvatelům umožní podílet se na zlepšení jejich okolí.

Mobilní aplikace nese název Marushka Photo. Ta slouží k hlášení poruch a závad na majetku města. Obyvatelé tak nově mají možnost nahlásit například poškozené pouliční osvětlení pomocí několika kliknutí v telefonu. “Občan bude mít možnost tuto záležitost vyfotit, v rámci aplikace ji poslat sem na městský úřad a my budeme moct včas zareagovat.” vysvětlil Jaroslav Zedník, starosta města, jak aplikace funguje.

Na to, zda zda plánuje aplikaci využívat i Lanškroun a Ústí nad Orlicí, jsme se zeptali vedení města. “Město Lanškroun nemá obdobný systém, ani neplánuje obdobný systém, jako má Česká Třebová. Město Lanškroun používá systém komunikace mezi městskou policií a technickými službami.” vysvětlil Radim Vetchý, starosta města. “Tuto aplikaci v současné době mají k dispozici pouze naši zaměstnanci, to znamená úředníci, kteří se pohybují v terénu,“ řekl Petr Hájek, starosta Ústí nad Orlicí. “Neznamená to, že se k této možnosti aplikaci pro občana nevrátíme. Ono je to opravdu o tom, že jsme původně chtěli vyzkoušet ten vztah mezi zjištěním závady, podáním hlášení a odstranění té závady.” dodal na závěr.

Kde aplikaci získat a jak si poradit s nastavením, vysvětluje Česká Třebová na svých stránkách. Město zároveň nabízí i druhou možnost hlášení závad a to formou webových stránek.