ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Pobytová kontrola na Orlickoústecku odhalila v tomto týdnu nemalou pěstírnu konopí. Ve spolupráci s kriminalisty Krajského ředitelství policie hl. města Prahy jsme v úterý prověřovali, zda se v jednom městě v bývalém okrese nenachází osoby cizí národnosti bez platného oprávnění k pobytu na území České republiky. Kromě jedné osoby, která nepředložila žádný doklad totožnosti, jsme objevili i nemalé množství rostlin konopí.

Ještě téhož dne podal vrchní inspektor státnímu zástupci podnět k návrhu na vydání příkazu k domovní prohlídce, který byl ze strany soudce akceptován. Při domovní prohlídce policisté zajistili kromě věcí potřebných k pěstování rostlin, také v několika místnostech domu okolo šesti set padesáti sazenic rostlin konopí a přes pět set rostlin vysokých 50 až 80cm.

Včera padlo obvinění. Čtyřicetiletý muž cizí národnosti, který byl pro podezření z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy zadržen, si ve čtvrtek 11. října z rukou vrchního inspektora převzal usnesení o zahájení trestního stíhání. Je mu kladeno za vinu, že minimálně od listopadu loňského roku měl pěstovat rostliny konopí za účelem získání vysoce prošlechtěného kultivaru tak, aby mohl dalším upravováním získat psychotropní látku delta9-THC.

Z důvodné obavy, že muž uprchne nebo se bude skrývat, aby se trestnímu stíhání vyhnul, byl kriminalistou podán státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. V pátek 12. října tento návrh soudce akceptoval a osoba bude stíhána vazebně. V případě prokázání viny hrozí cizinci trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

por. Bc. Iveta Lehká
tisková mluvčí

Komentář