foto Policie ČR

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – V pondělí krátce po jedenácté hodině dopolední se běžná silniční kontrola v centru města Ústí nad Orlicí změnila během okamžiku v policejní honičku. Dvaačtyřicetiletý řidič osobního vozidla značky BMW nereagoval na výzvu policistů z Oddělení hlídkové služby Ústí nad Orlicí k zastavení vozidla a následné kontrole a s vozem přes nejfrekventovanější silnici I. třídy č. 14 v Ústí nad Orlicí začal ujíždět. Policisté okamžitě začali řidiče pronásledovat.

Ten naprosto flegmatickým způsobem reagoval na výstražné zvukové a světelné zařízení policejního vozu a stále zvyšoval rychlost jízdy. Na frekventované silnici ohrožoval další účastníky silničního provozu tím, že křižovatku řízenou semafory přejel na svítící červené signalizační zařízení. Na další světelné křižovatce nezvládl řízení a havaroval do kovového zábradlí. Bezprostředně po nehodě z vozidla vystoupil a začal z místa utíkat. Policejní hlídka prchajícího muže dostihla a za použití donucovacích prostředků zadržela.

Dopravní policisté prověřováním na místě zjistili, že havarované vozidlo nesplňuje technické podmínky stanovené zvláštním právním předpisem, vozidlo nemá platnou technickou kontrolu, dále řidič na výzvu nepředložil osvědčení o registraci vozidla, řidičský průkaz a doklad o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Policisté následným dotazem v dostupných evidencích zjistili, že muž má na základě rozhodnutí Okresního soudu v Ústí nad Orlicí vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel. Provedená dechová zkouška na alkohol byla u řidiče s výsledkem negativním. Vyšetření na návykové látky po řádném poučení odmítl.

Ohledáním vozidla byla policisty ve dvou sáčcích nalezena bílá krystalická látka. Z tohoto zjištění pojali podezření, že by se mohlo jednat o omamnou a psychotropní látku. Muž byl vyzván k jejímu vydání, což odmítl, a proto mu byla látka po souhlasu státního zástupce odňata. Odborným zkoumáním bylo zjištěno, že se jedná o metamfetamin (pervitin). Zadržený byl eskortován do policejní cely.

Jízda bezohledného řidiče naštěstí skončila bez zraněných osob.  V úterý 7. ledna 2014 mu policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Ústí nad Orlicí sdělil obvinění pro podezření ze spáchání přečinů maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Obviněný pravděpodobně skončí v nejbližší době u soudu. V případě uznání jeho viny mu za uvedené přečiny hrozí až tříleté odnětí svobody.

nprap. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí