PARDUBICKÝ KRAJ – Silná bouřka se v noci na středu 8. července přehnala přes Českou republiku a tedy i Pardubický kraj. Hasiči zasahovali za prvních 7 hodin dne 8. července celkem u 52 událostí v souvislosti s počasím. Jednalo se zejména o popadané stromy na komunikaci, ale i na vozidla a dráty elektrického vedení.

Nejhorší situace byla v okrese Ústí nad Orlicí, kde hasiči zasahovali u 41 událostí, ve Svitavách u 4 událostí a Chrudim i Pardubice vždy po 3 výjezdech většinou k popadaným stromům. Hasiči odstraňovali utrženou střechu v Kunvaldu, ale i v Českých Petrovicích. Strom přes železniční trať odstraňovali hasiči v Letohradě.

Evakuovány musely být hned dva dětské tábory u Nekoře. Starosta obce dětem poskytl prostory na obecním úřadě. Děti jsou v pořádku a zajištěna byla pro ně strava i pití.

Zásah bleskem – to je příčina požáru domu v Hodoníně na Chrudimsku. Blesk uhodil 8. července v 2.44 hodin do rodinného domu se stodolou a přístavky. Na místě zasahovalo celkem 7 jednotek hasičů. Při příjezdu hasičů byla již celá střecha v plamenech. Uvnitř objektu se nikdo nenacházel. Hasiči nalezli psa, kterého před plameny zachránili. Hasiči požár dostali pod kontrolu v 4.51 hodin. Škoda byla předběžně vyčíslena na 2 miliony korun.

Hasiči v celém kraji po celou středu pokračovali v odstraňování následků po silné bouřce. Od 7 hodiny ranní do 14 hodiny vyjížděli k dalším 30 událostem v souvislosti s bouřkou. Jednalo se o odstraňování spadlých stromů a zlomených větví na silnicích, drátech elektrického vedení, ale i utržené střešní krytiny.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje