Choceň, © 2017, HZS Pardubického kraje

PARDUBICKÝ KRAJ – Hasiči v Pardubickém kraji odstraňují následky silné vichřice během neděle 29. října 2017. Od neděle 0.00 hodin do 17 hodin zasahovali již celkem u 460 událostí v souvislosti s větrem.

V počtu událostí již hasiči překonali i počet výjezdů, které likvidovaly jednotky hasičů 18. ledna 2007 při orkánu Kyril. Před 10 lety jsme zaznamenali na 350 výjezdů.

Nebezpečný vítr strhával střešní krytinu například na potravinářské škole na Sukově třídě v Pardubicích, na restauraci Taxis Pardubice, z objektu v ulici Jiřího z Poděbrad ve Vysokém Mýtě, v Pomezí, v Žižkově ulici v Ústí nad Orlicí, z rodinného domu ve Šmeralově ulici ve Slatiňanech. Vítr vzal střechu ze zemědělské školy v Dolní Rovni, hasiči odstraňovali spadlou střechu také v Horce, v Rosicích v Duškově ulici, na Mateřské škole v Orli, z domu v ulici Na Vrtálně v Pardubicích, na domu ve Smetanově ulici v Ústí nad Orlicí, na budově charity ve Svitavách. Hasiči museli zabezpečit poškozenou střechu v Žamberku v Severní ulici, uvolněné plechy v Čapkovské ulici ve Vysokém Mýtě, v Josefské ulici v Holicích, v Soudní i Poděbradově ulici v Chrudimi. Hasiči zajišťovali i satelit, který hrozil pádem v Gagarinově ulici v Pardubicích. Nebezpečně utrženou střechu zajišťovali hasiči také na Třídě Míru na budově Mc Donaldu, střechu hrozící pádem v ulici Třešňová v Chocni, ve Školní ulici v Moravské Třebové, v Lánech na Důlku, Na Slunečné v České Třebové i na náměstí T.G. M v Holicích. Utrženou střechu hasiči zajišťovali také na objektu v Hlinsku v ulici Krátká.

Vítr láme větve stromů nebo vyvrací stromy s mělkými kořeny. Stromy padají na komunikace, na střechy objektů, ale i na dráty elektrického vedení.

Motorové pily hasičů se od ranních hodin nezastavily. V terénu jsou desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, které se nestačí vracet ani na stanice – přejíždějí od jednoho zásahu k dalším událostem.

Na operačním středisku hasičů je posílena služba, v pohotovosti jsou i další operátoři. Operační důstojník musí vyhodnocovat, kam jednotky přednostně pošle, aby byly například průjezdné silnice I. třídy, aby nebylo ohroženo obyvatelstvo atd.

Výjezdy podle okresů:
Chrudim 134
Ústí nad Orlicí 121
Pardubice 118
Svitavy 87

Hasiči v neděli ale neodstraňovali jen následky vichřice, vyjížděli i k dopravním nehodám (Chrudim), zachraňovali osoby uvízlé ve výtahu (Pardubice) i měřili koncentrace plynu v pečovatelském domě (Chrudim), zatopený podchod v Nasavrkách, požár porostu v Heřmanově Městci i odčerpávali zatopený sklep v objektu v Jedlové.

Operační střediska v Pardubicích, ale i v celé České republice, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. Žádáme, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, aby byli lidé trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou.

Dále žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím. Svou ohleduplností usnadníte práci i stovkám hasičů, kteří jsou právě v terénu nebo na místo zásahu přijíždějí.

Ještě upozorňujeme, že při silném větru se často stává, že vypadává signál jednotlivým mobilním operátorům. Pokud se ocitnete bez signálu a potřebujete se dovolat na linku 112. Vyndejte ze svého mobilního telefonu SIM kartu a pak volte číslo 112. Na linku 112 se totiž lze dovolat i bez SIM karty.

Vendula Horáková, tisková mluvčí

Komentář