SVOJANOV – V sobotu se brány hradu Svojanov otevřely veřejnosti. V právě zahájené sezóně mohou návštěvníci spatřit celý areál historické památky. Ta prošla v letech 2006 – 2012 rozsáhlou rekonstrukcí, která stála celkem 24 milionů korun.

Za tyto peníze se podařilo zrekonstruovat vnější i vnitřní prostory. Náklady byly hrazeny především z fondů EU. Zbytek peněz poskytl vlastník hradu, tedy město Polička. Dalším dílem přispělo Ministerstvo kultury ČR a Pardubický kraj. Díky rekonstrukci se podařilo zpřístupnit místa, do kterých se dříve návštěvníci nedostali. Vůbec poprvé v historii hradu mohou zájemci navštívit i zrekonstruovaný dům zbrojnošů. V rámci dvou prohlídkových okruhů zaměřených na interiéry hradu se veřejnost může seznámit s dalšími dříve nedostupnými místy, například s gotickým sklepením.

Prohlídky v interiérech doplňují ukázky dobových tanců a scénky s výjevy z každodenního života na hradě v minulosti. Naplánovány jsou také různé doplňkové akce, mimo jiné Hradní jarmark nebo Královské slavnosti. Většina akcí doprovodného programu se bude konat v exteriérech. K dispozici jsou dvě nádvoří a hradní zahrady. Svojanov se těší na návštěvníky, kteří si budou moci prohlédnout hrad až do poloviny prosince.

Hrad Svojanov, Česká republika