foto: Pardubický kraj

ORLICKOÚSTECKO – Od 25. června brázdí Pardubický kraj každou sobotu parní vlaky, které se i po sedmi letech pravidelného letního provozu těší velkému zájmu cestujících. Tuto sobotu vyrazí vlak na trať z Dolní Lipky do Moravské Třebové, poté se na stroje budou moci těšit železniční fandové na Orlickoústecku a Králicku a 3. září zakončí letní provoz cesta z Ústí nad Orlicí do polské Slezské Javořiny. Již nyní má však kraj s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku plány do dalších let.

 „Letošní sezona je již sedmou, kdy v létě vypravujeme pravidelné jízdy historických parních vlaků. Dříve jsme páru kombinovali s historickými motorovými vozy, ale poslední tři roky v rámci spolupráce s Muzeem starých strojů a technologií vypravujeme pouze páru, a to dominantně lokomotivu 555.0153, která je známá jako Němka. Každý rok se snažíme pro cestující přinášet něco nového a celou turistickou atrakci posouvat. Myslím, že se nám to daří, o čemž svědčí také to, že v průběhu prvního měsíce provozu bylo prodáno 1 800 jednosměrných jízdenek v rámci jízd na území Pardubického kraje a dalších 350 cestujících využilo parní jízdu do Polska, což je za mne osobně velmi dobré a doufám, že tento trend udržíme také v rámci zbývajících jízd,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Za zmínku určitě stojí poslední jízda v sobotu 3. září, kdy vyrazíme z Ústí nad Orlicí do polské Slezské Javořiny. Tato jízda je podpořena z evropských fondů a vzhledem k omezenému počtu míst k sezení je speciálně na tento spoj nutná předchozí rezervace,“ uvedl hejtman s tím, že rezervace se provádí na emailové adrese: jizdy@starestroje.eu. V rámci jízdy bude vybíráno jednotné jízdné bez ohledu na místo nástupu, a to ve výši 112 korun za zpáteční jízdenku.

Již nyní však Pardubický kraj s Muzeem starých strojů a technologií vyhlíží příští léto. „Rádi bychom s Muzeem starých strojů pokračovali ve spolupráci v dlouhodobém horizontu, a to i s ohledem na plánovaný projekt železničního muzea v Dolní Lipce, které má s jízdami parních vlaků přímou souvislost, protože právě díky nim se nápad na vytvoření muzea zrodil. I v rámci komunikace se Správou železnic o jízdním řádu chceme mít stabilního partnera tak, abychom mohli naše parní jízdy mít v klasických jízdních řádech s dostatečným předstihem, a tím i ve využívaných internetových vyhledávačích,“ řekl hejtman Martin Netolický.