foto: Pardubický kraj

ORLICKOÚSTECKO – Již v sobotu 25. června vyjede v rámci tradičních letních jízd historických parních vlaků první spoj. Ten se vydá z Ústí nad Orlicí až do polské Slezské Javořiny. Stejná jízda se pak zopakuje v sobotu 3. září. Polská strana pak parní express vypraví do Žamberka 17. září. Kraj na tyto jízdy připravil projekt, který chce uplatnit v rámci Fondu mikroprojektů programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A ČR-Polsko.

„V loňském roce jsme si vyzkoušeli jednu parní jízdu z Ústí nad Orlicí do Slezské Javořiny v Polsku a zájem byl opravdu mimořádný, a to především na polské straně, kdy vlak doprovázely stovky železničních nadšenců. Proto jsme již dvě jízdy do Polska zahrnuli na počátek a závěr našich pravidelných letních jízd. V rámci příprav jsme identifikovali možnost finanční podpory z evropských fondů, což je samozřejmě pozitivní a jednoznačně uděláme maximum, abychom tuto finanční podporu získali,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Projekt zahrnuje tři cesty historickými vlaky po česko-polském pohraničí. Jízdy z Ústí nad Orlicí do Slezské Javořiny se uskuteční v sobotu 25. června a 3. září. Následně očekáváme, že 17. září by vyrazil parní vlak z muzea v Javořině Slezské do Žamberka v návaznosti na Muzeum starých strojů a technologií, které pro nás také v letošním roce parní jízdy zajišťuje,“ uvedl hejtman.

Projekt na parní jízdy bude předložen v rámci výzvy PO4 Spolupráce organizací a institucí Fondu mikroprojektů. „Předpokládané celkové náklady projektu jsou 600 tisíc korun s tím, že předpokládaná výše dotace je 20 tisíc euro, tedy přibližně 500 tisíc korun. Snažíme se využívat všechny dostupné evropské prostředky, a to včetně těchto finančně méně objemných výzev. Každopádně je to pro nás dobrá možnost, jak pomoci cestovnímu ruchu v pohraničí a potěšit železniční nadšence,“ řekl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.