VESELÝ KOPEC – Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2015 se uskuteční letos také v Pardubickém kraji. Akce Putování Hlineckem – krajem Chrudimky za lidovými stavbami bude zahájena 18. a  19. července 2015  na Veselokopeckém jarmarku. Zde bude slavnostně pokřtěn malý průvodce Lidové stavby Pardubického kraje a program putování.

„Rádi jsme podpořili vydání průvodce lidovými stavbami Pardubického kraje. V této oblasti máme být na co pyšní. Není náhoda, že zakladatel Souboru lidových staveb Vysočina Luděk Štěpán letos dostal nejvyšší ocenění kraje – cenu Za zásluhy,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. Pardubický kraj na vydání brožury přispěl 40 tisíci korunami.

Průvodce přiblíží Polabí – Pardubicko a severní Chrudimsko, Hlinecko – České Horácko, Litomyšlsko a Vysokomýtsko, Poličsko, Svitavsko a Moravskotřebovsko – Hřebečsko, Orlické podhůří, Králicko a lidové stavby  dalších míst kraje.

Dny lidové architektury v Pardubickém kraji jsou iniciovány a  organizačně zajišťovány společností  FOIBOS BOOKS a Kotěrovým centrem architektury o. p. s. Na přípravě projektu se významně podílí a jeho odbornou stránku zajišťuje  Národní památkový ústav a jeho územní odborné pracoviště v Pardubicích a Soubor lidových staveb Vysočina společně s řadou dalších organizací a jednotlivých odborníků. Cílem je oslovit širší kulturní veřejnost a přiblížit lidové stavby jako součást bohatého kulturního dědictví kraje.

Podobné aktivity jsou připraveny například také v Libereckém kraji, ve Zlínském kraji a dalších regionech. Tradice Dnů byla zahájena v roce 2013 v Jihočeském kraji celonárodní akcí ve Vlachově Březí a obcích Vlachovobřezska na počest 200letého výročí narození Jakuba Bursy, jednoho z významných lidových stavitelů tzv. selského baroka.

Další informace o aktivitách jsou na webových stránkách www.lidove-stavby.cz

Veselý Kopec, Vysočina