foto: Pardubický kraj

ORLICKOÚSTECKO – Dělostřelecká tvrz Bouda na Králicku postupně získává díky péči Pardubického kraje svůj původní vzhled. V pátek byly u vstupního objektu tvrze osazeny repliky dvou pancéřových zvonů pro kulomet. Celkové náklady na rekonstrukci vstupního objektu přesahují osm milionů korun.

 „Před zahájením turistické sezony získává tvrz Bouda další velké turistické lákadlo v podobě replik dvou pancéřových zvonů pro kulomet. Jedná se o součást investice do vstupního objektu za více než osm milionů korun. V rámci úprav řešíme celkovou obnovu vnějšího vzhledu vstupního objektu, zabezpečení objektu proti vlhkosti. Součástí je také výroba a osazení replik střílny pro těžký kulomet, dvou plechových silnostěnných dveří a posuvných silnostěnných vrat pro nákladní vjezd,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Zahájení prací předcházelo vystěhování vstupního objektu do provozní budovy v jeho těsné blízkosti. „Novou provozní budovou se jednoznačně zlepšil návštěvnický komfort, ale také podmínky pro obsluhu tvrze a dobrovolníky, kteří se o její provoz starají. Zároveň jsme tak mohli provozní část včetně pokladny vystěhovat ze vstupního objektu, který bychom chtěli plně využít pro výstavní činnost a rychlé seznámení s opevněním pro ty, kteří se nechtějí vydat do podzemí,“ uvedl hejtman.

foto: Pardubický kraj

Pardubický kraj vlastní dělostřeleckou tvrz od roku 2011. V roce 2016 byla za 11 milionů korun dokončena její elektrifikace. Do té doby elektrickou energii vyráběla dieselová elektrocentrála, jejíž provoz stál 200 tisíc korun ročně. Následovalo vybudování provozního objektu za 25 milionů korun, který byl dokončen v loňském roce. Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z největších pevnostních staveb z 30. let 20. století, které jsou na území naší republiky přístupné veřejnosti. Je zároveň součástí Králické pevnostní oblasti, kde je postupně realizován největší projekt na záchranu a zpřístupnění těchto unikátních vojensko-technických a historických památek v České republice. Leží na značené turistické stezce i na upravované lyžařské stopě ze Suchého vrchu.