foto: Pardubický kraj

DOLNÍ HEDEČ – Klášter na Hoře Matky Boží spojuje s městem Králíky alej, kterou nyní zbarvuje podzimní slunce. Významné poutní místo je mimořádné svou architekturou, která nejvíce vynikne z leteckého pohledu. Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity a kaplí Svatých schodů byl v roce 2018 prohlášen národní kulturní památkou České republiky. Nyní je ve správě královéhradeckého biskupství a s obnovou památky pomáhá i Pardubický kraj.

Poutní areál vznikal od konce 17. století a přežil různé režimy i řadu katastrof. K největším patřil požár kostela v roce 1846. Nacisté válečně využili sousední Poutní dům, ale větší pohroma přišla až s poválečným odsunem místního obyvatelstva a pak se zřízením internačního tábora od 13. dubna 1950, což byl vlastně koncentrační klášter pro mužské řehole. Poutní areál byl věřícím znovu otevřen v roce 1968. V roce 1990 byl areál navrácen redemptoristům, kteří ho v roce 2013 předali královéhradecké diecézi.

 

„Za poslední tři roky se tu výrazně vylepšuje zázemí pro poutníky a turisty. Vždyť jen těch platících sem přijde ročně kolem 10 tisíc a mnoho dalších přichází na obřady a poutě,“ říká náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Poté, co byl areál prohlášen národní kulturní památkou, jsme z dotací kraje uvolnili na opravy celkem 3,6 milionu korun,“ informuje o pomoci kraje.

 Přebudovali jsme celý vstup do areálu, některé práce ještě dokončujeme,“ ukazuje rektor duchovní správy Karel Moravec. „Máme hotový bezbariérový nájezd do kostela z obou stran ambitu, který je průchozí kolem dokola. V objektu, odkud se vystěhoval Památník internace, máme návštěvnické centrum s prodejnou a občerstvením a pohodlné sociální zázemí.  Z bývalých garáží vzniká nová vstupní brána se zastřešeným posezením. Na příští rok pak připravujeme i novou expozici o historii kláštera. Zatím jsme do úprav investovali celkem 5, 6 milionu korun, ale ještě nekončíme.“

Na Hoře Matky Boží se koná několik poutí ročně jako například hasičská nebo orelská. Ta největší tradiční pouť je tu vždy kolem poloviny srpna. „Pořádáme také poděkování spojené se Dnem boje za svobodu 17. listopadu. Letos má na naši mši dorazit i papežský nuncius,“ dodává Karel Moravec.

Poutní areál je jedním z turistických magnetů Králicka. Vzhledem k tomu, že Hora Matky Boží v nadmořské výšce 760 metrů není zalesněná (původní název byl Lysá hora), je odtud nádherný výhled do údolí s městem Králíky i na pohoří Králického Sněžníku a Jeseníků. V těsném sousedství areálu byl vloni otevřen kompletně rekonstruovaný Poutní dům, kde je k dispozici kvalitní ubytování i restaurace.