ČESKÁ TŘEBOVÁ – Od pátečního večera patřila celá knihovna dětem! V rámci celorepublikové akce Noc s Andersenem jsme si pro ně nachystali vlastní téma, na které se některé knihovnice těšili snad víc než samotní účastníci.

Celkem dvacet pět malých čtenářů a čtenářek tak zažilo opravdu kouzelnou noc s neuvěřitelnými rekvizitami. Chcete vědět, jak to celé začalo?  Jednou pozvánkou v poštovní schránce a mluvícím kloboukem. Každý si přál být v tom nejlepším družstvu a hlavně se svým kamarádem. Protože někteří drželi palce a zavírali oči, aby se jim přání splnilo, tak jim klobouk vyhověl. Potom si děti vyzdobily svou kouzelnickou hůlku, klobouk, nasadili plášť a šlo se opravdu čarovat.

V každém družstvu jsme si vyrobili lávovou lampu a donutili jsme utíkat barvy v mléce. V potemnělé místnosti jsme hledali podle vůně správné lektvary, runy nám prozradily, co se nesmí dělat drakovi a každý si vyzkoušel nějaké kouzlo s gumičkou, šátkem nebo lanem. Po jednotlivých stanovištích následovala voňavá večeře, abychom nabrali sílu a vyrazili jsme ven hledat dračí vejce. Pomocníkem nám byla pouze mapa a světla baterek. Ale všechna dračí vejce jsme našli! Tím to ovšem neskončilo.

Ještě nás čekal turnaj ve famfrpálu. Kvůli chladnému počasí jsme ale na košťatech nevydrželi létat dlouho a vrátili jsme se ke knížkám. Některé ze spokojených a unavených dětí si ještě chvíli četly, další si povídaly s novými kamarády. V sobotu ráno jsme se po snídani s dětmi rozloučili a rozdali jsme jim něco na památku, aby na své první nocování v knihovně nikdy nezapomněly.

Mgr. Jana Jakeschová, Městská knihovna Česká Třebová

Komentář