ČESKÁ TŘEBOVÁ – Policisté z oddělení hlídkové služby Ústí nad Orlicí v úterý 5. října 2021 pronásledovali řidiče, který nereagoval na jejich výzvu k zastavení.

Když prováděli hlídkovou činnost v České Třebové, všimli si vozidla značky BMW, které v minulosti již policejní hlídce ujíždělo, a řidič z vozidla tehdy utekl. Tentokrát však skončil v rukách policistů. Pronásledovaný ujížděl ulicemi České Třebové několik minut, a to až stokilometrovou rychlostí. Někteří kolemjdoucí museli uskakovat, aby do nich vozidlo nenajelo. Jeho jízda skončila až ve chvíli, kdy nezvládl řízení a v ulici Hýblova naboural do dvou zaparkovaných vozidel. Ani v té chvíli se ale nechtěl vzdát, vystoupil z auta a dal se na útěk. Policista byl ale rychlejší a za použití hrozby namířenou střelnou zbraní a zákonných výzev muže zajistil.

Následně bylo všem zúčastněným jasné, proč řidič před hlídkou ujížděl. Dvacetiletý muž nebyl vlastníkem řidičského oprávnění, byl na něj vydán příkaz k zatčení a provedený orientační test na jiné návykové látky byl pozitivní na amfetamin/metamfetamin. Jediné, co v tu chvíli bylo správně, byl negativní výsledek testu na alkohol.

Na základě příkazu k zatčení a následnému rozhodnutí Okresního soudu v Ústí nad Orlicí putoval muž do vazební věznice.

Před správním orgánem se bude zpovídat jak řidič vozidla, který ujížděl policistům, boural, neuposlechl výzvy a měl pozitivní orientační test na drogy, tak i jeden ze spolujezdců. Ten totiž na místě hlídce uvedl, že řidiči půjčil své vozidlo přesto, že věděl, že nemá řidičák.

por. Mgr. Dita Holečková
tisková mluvčí policie Pardubického kraje