161121_hasici-unik-kyseliny
foto: HZS Pardubického kraje

PARDUBICKÝ KRAJ – Na silnici č.315 Lanškroun – Ostrov vyjížděly hasičské jednotky (profesionální z Lanškrouna, Ústí nad Orlicí a dobrovolná z Lanškrouna) v pondělí 21. listopadu v 12.44 hodin. V areálu firmy došlo při převozu nádrží k vysypání jedné z 1000 litrových nádrží. Ihned poté, co nádoba dopadla na zem, začala z narušené nádrže unikat kyselina chlorovodíková. Nádrž byla úplně plná. Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že uniklo téměř veškeré množství kyseliny na komunikaci a následně do kanálu firmy. V barelu zbylo přibližně 50 litrů látky. Kanál firmy byl ale napojen na lapol (odlučovač ropných látek). Zachycenou kyselinu hasiči neutralizovali pomocí sody a vápna. Dále hasiči zjišťovali, zda se kyselina nedostala do potoka. Měření prokázalo, že kyselina zasáhla i potok, protože kyselost byla zvýšená (naměřeno 2,2 pH). Hasiči zajistili s vodohospodáři zvýšení průtoku vody v potoce zvednutím stavidel v nedalekém rybníku tak, aby byla kyselina co nejvíce zředěna. To se podařilo a po zvýšení průtoku vody bylo naměřeno již 7 pH. O havárii byli informováni i pracovníci Povodí Moravy a životního prostředí.

Evakuace osob nebyla nutná, protože látka unikala do volného prostoru, kde se páry ředily. Sama o sobě je látka nehořlavá, reaguje jen s vybranými kovy. Občany by únik ohrozit neměl, protože látka byla okamžitě ředěna a následně neutralizována. Látka sama je za normální teploty nereaktivní. Hasiči při likvidaci kyseliny používali dýchací přístroje a obleky. Zásah byl ukončen ze strany hasičů v 14.33 hodin.

Kyselina chlorovodíková

Možné zdravotní ohrožení:

Páry způsobují těžké poleptání očí, dýchacích cest a plic až k edému hlasivek a plicnímu edému. Plicní edém může vzniknout se zpožděním až dva dny. Po vdechnutí par je proto vždy nutné lékařské vyšetření. Kontakt s kapalinou způsobuje silné poleptání zasažených částí těla. Spíše ale nebezpečí v uzavřeném prostoru.

Příznaky

Silné dráždění ke kašli, mohutné slzení, píchavé bolesti na kůži. Dušnost. Při požití prudké bolesti v zažívacím traktu. Zvracení a šokový stav.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

[wzslider autoplay=“true“]