požár pyrotechniky Pardubice Polabiny (foto: HZS Pardubického kraje)

PARDUBICKÝ KRAJ – Silvestrovské veselí bylo v poslední den roku 2020 omezeno zákazem vycházení od 21 hodin. Jsme zvyklí, že oslavy příchodu nového roku jsou tradičně s

pojeny s používáním světlic, dělobuchů, petard, rachejtlí apod. Zákaz vycházení se ale příliš neodrazil v počtu výjezdů k událostem spojených s používáním zábavní pyrotechniky.

Pyrotechnika byla odpalována i mnohem dříve, hned po setmění. V poslední večer roku 2020 od 17. hodiny do půlnoci hasiči zasahovali u sedmi událostí. Jednalo se zejména o otevření bytu, dopravní nehodu a požáry starých suchých stromů a travního porostu.

Ve 20.07 hodin hasiči vyjížděli k dopravní nehodě osobního auta do Živanic. Při nehodě byl zraněn řidič, kterého si do péče převzali zdravotníci. Hasiči zabezpečili vozidlo proti vzniku požáru, zamezili úniku provozních náplní a odstranili z vozovky tak, aby nebránilo plynulému silničnímu provozu.

Ve 22.01 hodin vyjížděli hasiči do Macanovy ulice v Pardubicích, kde hořely krabice s pyrotechnikou. K likvidaci požáru hasiči použili vysokotlaký proud vody a také kbelík s vodou. Tento požár byl zároveň posledním výjezdem roku 2020.

První událost roku 2021 si připíšou do statistiky hasiči z Chrudimi, kteří vyjeli 21 minut nového roku 2021. Lidé si šli ven zapálit prskavky a zabouchly se jim dveře. Jednalo se tedy o otevření bytu, kdy klíče majitele zůstaly uvnitř bytu, a navíc zde měly hořet svíčky.

K požáru krabic a plastů, tedy neohlášenému pálení, vyjeli hasiči do Dolních Boříkovic na Orlickoústecku v 0.25 hodin. Událost byla vyřešena na místě domluvou.

Požár pyrotechniky přímo v dodávkovém automobilu likvidovali hasiči v Přelouči před supermarketem v 0.37 hodin. Hasiči pyrotechniku z vozu vytáhli a uhasili ji. Ke škodě naštěstí nedošlo.

V 0.50 hodin byla jednotka hasičů přivolána do pardubických Polabin, kde hořel kontejner.

V 0.55 hodin operační a informační středisko hasičů vyslalo jednotku hasičů do Vysokého Mýta, kde bylo nutné otevřít byt.

V prvních 2 hodinách nového roku hasiči vyjížděli celkem k 5 událostem. Jednalo se o tři požáry a ve dvou případech o otevření bytu.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí